Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
2 kilogramy chemii w roku zjada przeciętny Polak - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

2 kilogramy chemii w roku zjada przeciętny Polak

Autor: , dodany 20 kwietnia 2018r.

Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała skład produktów spożywczych. Na tej podstawie wysunięto wnioski, że statystyczny Polak w ciągu 12 miesięcy zjada 2 kilogramy dodatków chemicznych.

Antyutleniacze, barwniki, emulgatory, konserwanty i zagęszczacze są zgodne z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem. Odpowiednie zapisy warunkują jakie ilości jakiego środka można dodać, aby zwiększyć trwałość produktów żywnościowych.

Wszystkie te środki są przebadane i bezpieczne, ale….

Nie możliwe jest zbadanie efektu kumulacji substancji chemicznych w organizmie człowieka. Duże grono naukowców jest zdania, że wieloletnie zbieranie się „chemii” w organizmie człowieka wpływa na jego funkcjonowanie.

Niektóre osoby obciążone np. chorobami degeneracyjnymi mózgu (np. chorobą Alzheimera) są szczególnie narażone na negatywne działanie „udoskonalaczy” w zjadanych produktach.

Klinicznie zauważalna jest coraz większa liczba chorób przewodu pokarmowego, których podłoża naukowcy doszukują się we wpływie środowiskowym, w tym także w jedzeniu.

Na początku eksperci, potem kontrolerzy

W panelu swoimi spostrzeżeniami podzielili się przedstawiciele świata nauki, mediów, parlamentu oraz instytucji nadzoru i organizacji zrzeszających producentów żywności.

Osoby reprezentujące Inspekcję Handlową, która przeprowadziła na zlecenie Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji przeprowadziła kontrolę produktów mięsnych, poinformowali, że w 41,7 procentach skontrolowanych punktów znaleziono nieprawidłowości. Dotyczyły one  podstawowych składników, których procentowa zawartość była niezgodna z zapisaną na etykiecie oraz dodatków, których w ogóle być nie powinno. W analizach biochemicznych udowodniono, że były dodawane substancje chemiczne, których nie wolno stosować, lub których zawartość była wyższa od wskazanej prawnie.

Kontrola zostanie przeprowadzona w 8 powiatowych inspektoratach sanitarnych i wojewódzkich inspektoratach jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, ośmiu wojewódzkich inspektoratach inspekcji handlowej, Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Głównym Inspektoracie Sanitarnym i UOKiK-u.

Po co one?

Substancje chemiczne dodawane do naszego żywienia mają na celu zwiększenie efektywności produkcji żywności. Wpływają też na trwałość i smak jedzenia, co jest kluczowym aspektem tak dla producentów, jak i konsumentów.

Źródło: NIK

 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią