Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Nie siadaj przed telewizorem, dla zdrowia i długiego życia - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Nie siadaj przed telewizorem, dla zdrowia i długiego życia

Autor: , dodany 6 października 2017r.

Wielogodzinne oglądanie telewizora w ciągu dnia zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci w wyniku zaburzeń układu sercowo-naczyniowego.

Na pomysł zbadania zależności pomiędzy czasem przed ekranem, a kondycją człowieka wpadli Australijczycy. Co warte zauważenia, ich rodacy nie są rekordzistami jeśli chodzi o czas poświęcany na oglądanie, spędzają statystyczne 3 godziny dziennie. Zostają daleko w tyle za między innymi Amerykanami, których średnia przekroczy niebawem 8 godzin czy Polakami.

Pracownicy Baker IDI Heart and Diabetes Institute do swoich badań zaprosili 4954 kobiety oraz 3846 mężczyzn w wieku od 25 lat. Każdy przed rozpoczęciem analiz przeszedł test tolerancji glukozy, które rozstrzyga czy istnieje ryzyko cukrzycy oraz badanie poziomu tłuszczów. W ankiecie ochotnicy zaznaczali jak dużo czasu w tygodniu poświęcili oglądaniu telewizji.

Długie oglądanie, długie obserwacje

W trwających ponad 6 lat badaniach kontrolowano stan zdrowia 8800 zgłoszonych. 284 osoby zmarły, przy czym 87 zgonów spowodowane było przez choroby układu sercowo-naczyniowego. Stu dwudziestu pięciu obserwowanych zmarło w wyniku chorób onkologicznych.

W opublikowanych w Circularion badaniach nie znaleziono zależności pomiędzy rakiem a oglądaniem telewizji. Nie pozostawia jednak wątpliwości zależność czasu spędzonego przed telewizorem, a zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób serca.

Ponad czterogodzinne oglądanie telewizji dziennie zwiększa ryzyko zgonu z różnych powodów o 46 proc. w porównaniu z osobami, które oddają się takiej „rozrywce” mniej niż dwie godziny. Całkowite ryzyko z powodu problemów sercowo-krążeniowych jest wyższe aż o 80 proc. w stosunku do osób, które nie spędzają czasu przed ekranem telewizora.

Co istotne, według badań prowadzonych przez zespół doktora Davida Dunstana, związek siedzenia na kanapie jest niezależny od innych czynników ryzyka chorób serca. Należą do nich nadciśnienie, zaburzenia gospodarki tłuszczowej (głównie nadmiar cholesterolu), niezdrowa dieta, brak aktywności czy palenie tytoniu.

– Długotrwałe spędzanie czasu na siedząco ma zły wpływ na poziom glukozy i tłuszczu we krwi oraz ich metabolizm – podkreśla doktor Dunstan- Człowiek jest stworzony do aktywności, przede wszystkim w pozycji stojącej. Tymczasem stało się tak, że duża część naszych codziennych aktywności obejmujących poruszanie mięśniami w pozycji pionowej została wyparta przez siedzenie.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Baker IDI Heart and Diabetes Institute przede wszystkim zmiany technologiczne i ekonomiczne sprawiły, że ludzie przestali używać mięśni w sposób do jakiego przywykli, co zmniejsza poziom wydatkowanej przez nas energii. Prowadzący badania dodaje, że wiele osób zmienia jedynie miejsca siedzenia: z fotela samochodowego na biurowy, a dalej znowu samochód i fotel/kanapę przed telewizorem.

Rozwiązanie jest niedrogie i proste

Receptą na negatywne konsekwencje siedzenia są możliwie częste przerwy, przechadzki oraz wzmożona aktywność po godzinach obowiązkowego „siedzenia” przy biurkach, komputerach.

Nowy pomysł wielu osób na nieposiadanie telewizora jest tylko częściowo skuteczny, ponieważ komputery zastępują funkcję odtwarzania obrazów.

Dla zdrowia, nie tylko w weekend zapraszamy na spacer, rower, rolki basen.

Taka jest nasza Idea Na Zdrowie 😊

Podziel się ze znajomymi

RedMed

Napisz do autora: redakcja@ideanazdrowie.com

Podziel się opinią