Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Alkohol w ciąży jest zły. Bez względu na dawkę! - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Alkohol w ciąży jest zły. Bez względu na dawkę!

Autor: , dodany 9 listopada 2017r.

Nawet niewielki dawki alkoholu mogą negatywnie wpływać na potomstwo. Główne zmiany dotyczą pobudliwości dzieci, które narażone są na nerwice i inne zaburzenia.

Badania z Uniwersytetu Binghamton obalili mit dotyczący „kieliszeczka na zdrowie”. Wiele osób uważało, że niewielkie ilości alkoholu nie mają wpływu na dalszy rozwój płodu. Tymczasem zgodnie z opublikowanymi w Frontiers in Behavioral Neuroscience danymi dalekosiężne skutki mogą być zaobserwowane nawet po nieznacznych ilościach spożytych trunków.

Podstawą do postawienia takich tez były badania na gryzoniach, którym podawane były znikome ilości etanolu. Ciężarne samice szczurów przebywały przez sześć godzin w pomieszczeniach, w których w powietrzu unosiły się opary alkoholu. Po naturalnym rozwiązaniu ciąży, młode poddawane były testom mającym na celu pokazanie ich reakcji na stres i podstawowy poziom niepokoju.

Szczególnie w okresie młodzieńczym samce matek poddanych działaniu związków alkoholowych były zdecydowanie bardziej nerwowe i szybciej reagowały panicznie na zadawane bodźce niż rozwijające się w optymalnych warunkach zwierzęta.

Co warte podkreślenia, samice, bez względu na warunki w których przebiegała ciąża, były spokojniejsze i reagowały później.
Kierujący badaniem profesor Marvin Diaz powiedział, że doświadczenie obala teorie o „bezpiecznej dawce alkoholu w ciąży”. Skoro bowiem jednorazowa, niewielka dawka ekspozycyjna dawała efekty nie ma wątpliwości, że negatywny wpływ ma każdy związek alkoholu.

Dalsze badania mają pokazać dlaczego etanol zmieniał zachowanie samców, podczas gdy samice gryzoni pozostawały obojętne na jego wpływ.

Prowadzący badania zastrzegają, że ich pracy nie należy przekładać jeden do jednego na reakcje ludzkiego organizmu. Są to jednak kolejne badania pokazujące szkodliwy wpływ spożywania alkoholu przez ciężarne. I taka wiadomość powinna trafić do wszystkich kobiet planujących potomstwo oraz ich najbliższych, wśród których wciąż panuje przekonanie o „niewielkich, bezpiecznych dawkach”.

O negatywnym wpływie alkoholu na płód można przeczytać także tutaj.

 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią