Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Amerykański seniorzy na lekach antypsychotycznych - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Amerykański seniorzy na lekach antypsychotycznych

Autor: , dodany 5 lutego 2018r.

W USA ponad 1,1 mln osób starszych przebywa w placówkach znanych jako domy spokojnej starości. W większości z nich podopiecznym podawane są leki mające na celu wyciszenie ich zachowań, będących efektem demencji.

Organizacja Human Rights Watch w stworzonym przez siebie raporcie, poinformowała, o licznych naruszeniach praw człowieka. Głównym zarzutem jest nadużywanie leków przeciwpsychotycznych w stosunku do pacjentów z zaburzeniami pamięci. Farmaceutyki podawane są niejednokrotnie bez wiedzy i zgody podopiecznych lub ich rodzin. Praktyka taka, poza pogwałceniem zasad, dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego.

Autorzy opracowania HRW podkreślają, że mimo zapisanych w prawie federalnym konsekwencji wynikających z podawania leków antypsychotycznych bez wskazań medycznych, mało kto pociągnięty jest do odpowiedzialności karnej. 

Hannah Flamm z wydziału prawa Uniwersytetu Nowojorskiego, uważa, że podawanie pigułek „na wyciszenie” jest sposobem na odciążeniem pracowników placówek. Równocześnie członkini HRW podkreśla, że władze nie robią wystarczająco dużo, aby chronić osoby w podeszłym wieku przed tego typu praktykami.

– Równie często podawanie leków antypsychotycznych wynika ze złej interpretacji zachowania podopiecznego z otępieniem – sposób wyrażania przez niego bólu odbierany jest jako destrukcyjne zachowanie, które trzeba stłumić za pomocą leku – tłumaczy Flamm.

Raport Human Right Watch jest opracowaniem wniosków z wizytacji w ponad 100 domach opieki dla seniorów w obrębie sześciu stanów. Szacunkowe dane mówią o 179 tysiącach osób, które każdego dnia otrzymują leki antypsychotyczne bez wskazań medycznych.

 The Independent

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią