Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Astma i grzyby zahamowane przez Polaków - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Astma i grzyby zahamowane przez Polaków

Autor: , dodany 23 października 2017r.

Nowy lek przeciwko astmie i chorobom płuc przeszedł właśnie do fazy badań na ludziach. Polska innowacja oznaczona jako OATD-01 analizowana jest przez OncoArendi Therapeutics S.A.

Substancja OATD-01 jest pierwszym przedstawicielem inhibitorów chitynaz. Ma za zadanie blokować aktywność enzymatyczną kwaśnej chitynazy i chitotriozydazy występującej u ssaków. Związki te odpowiadają za rozkład budulca ściany komórkowej grzybów czyli chityny.

Zdaniem niektórych badaczy chitynazy prowokują i utrzymują przebiegający w tkankach proces zapalny, a w jego przebiegu doprowadzają do zwłóknienia. U chorujących na przewlekłe choroby układu oddechowego poziom tych związków jest znacząco wyższy niż w populacji zdrowej i koreluje ze stanem pacjentów i rozwojem choroby.

W kręgu chorób, w których podstawą może być wzrost poziomu chitynaz są między innymi astma, sarkoidoza oraz włóknienie płuc. Przedstawicielom producenta udało się pokazać terapeutyczne efekty substancji badanej na modelach zwierzęcych we wszystkich tych jednostkach.

Stanisław Pikul, dyrektor OncoArendi Therapeutics S.A.ds. rozwoju przedstawił grupę badawczą i cel badania. Wśród pacjentów będą zdrowi mężczyźni, dzięki którym ocenione będzie bezpieczeństwo i tolerancja leku oraz jego farmakokinetyka. Skalowana będzie optymalna dla człowieka dawka terapeutyczna. Jest to pierwszy kontakt organizmów ludzkich z chitynazami.

Badanie prowadzone będzie w niemieckim ośrodku klinicznym nieopodal Monachium, który posiada już doświadczenie w badaniach klinicznych związków podawanych po raz pierwszy człowiekowi („First in Human”). Wszelkie niezbędne pozwolenia wydał tamtejszy Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (BfArM).

Celem firmy jest płynne przeprowadzenie badań oraz przejście do fazy IIa. W dalszej kolejności patenty i licencje mają zostać sprzedane koncernowi farmaceutycznemu.

Związek został wytypowany po przebadaniu ponad tysiąca innych analizowanych przez inżynierów. Wszystkie one badane były chemicznie, a część z nich przeszła także testy biologiczne. Od dwóch lat koncentracja badaczy skupiona była tylko na jednej substancji.

W konferencji prasowej zorganizowanej z okazji podania pacjentom pierwszych dawek inhibitorów chitynaz uczestniczyli między innymi podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz dyrektor ds. rozwoju OncoArendi Therapeutics S.A. Stanisław Pikul. Projekt badawczy współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Ramach Programów Operacyjnych Innowacyjna Gospodarka oraz Inteligentny Rozwój. Całkowita wartość projektu wynosi 25 mln złotych.

 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią