Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Bakterie kontra uzależnienie od kokainy

Autor: , dodany 30 września 2017r.

Bakterie, a konkretnie produkowane przez nie białko ESTERAZA KOKAINOWA, może pomóc uzależnionym od kokainy.

Białko, oznaczane skrótem CocE, to jeden z enzymów rozkładających kokainę. Równocześnie zmniejsza on właściwości uzależniające psycho-fizycznie organizm zażywający. Związek testowany był wcześniej na zwierzętach, jednak nie przechodził do dalszych etapów badań klinicznych ze względu na krótki okres półtrwania, a co za tym idzie zbyt krótkie działanie.

Podwójna mutacja kodującego enzym genu, przeprowadzona przez zespół profesora Friedberta Weissa ze Scripps Reasearch Institute, wykazała istnienie bardziej stabilnej esterazy kokainowej.

W badaniu na gryzoniach, które miały możliwość samodzielnego spożywania dowolnej ilości narkotyku, stosowano czystą postać CocE oraz zmodyfikowaną DM-CocE.

W konsekwencji stosowania tej drugiej uzależnione od kokainy szczury miały zdecydowanie niższe zapotrzebowanie na narkotyk niż przed podaniem związku. Równocześnie spadło ryzyko śmiertelnego przedawkowania substancji uzależniającej.

Enzym nie działa na analogi kokainy, co wskazuje na jego dużą specyficzność i ogranicza jego potencjalne stosowanie do grupy uzależnionej tylko od kokainy.

Działanie ochronne

DM-CocE chroni organizm przed toksycznymi efektami wysokich dawek narkotyku przyjmowanych niejako z przyzwyczajenia. Niektóre odruchy dotyczące zażywania środków odurzających nie zależą od fizycznego zapotrzebowania, ale od nawyku sięgania po używkę co jakiś czas. Profesor Weiss podkreśla, że efekt esterazy kokainowej można znieść przyjmując odpowiednio dużą dawkę kokainy. Mimo to jest zdania, że dalsze prace nad tym związkiem mogą przełożyć się na znalezienie lekarstwa dla ludzi.

Długodziałający, zmodyfikowany enzym bakterii ma być szansą na leczenie uzależnienia od kokainy. Równocześnie otworzyły się kolejne ścieżki poszukiwań środków mających zwalczać uzależnienia przy pomocy dostępnych naturalnie związków.

Informacje o odkryciu zmodyfikowanego przez amerykańskich naukowców specyfiku opublikowało pismo Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics.

 

 

Podziel się ze znajomymi

RedMed

Napisz do autora: redakcja@ideanazdrowie.com

Podziel się opinią

pozostałe nasze serwisy

Sport to zdrowie i energia.  IdeaSport to nasza propozycja dla aktywnych: nauka pływania dla początkujących i zaawansowanych, fizjoterapia i dogoterapia.

Co w świecie innowacji i nowoczesnych technologii piszczy, co można z tego wyciągnąć i jakie wynikają z tego
zagrożenia dla człowieka.
Telekomunikacja fachowo i bezkompromisowo.
Obiektywnie i bez cenzury!
Serwis w przygotowaniu

Motomaniacy o pojazdach na kołach i kółkach!
KLASYCZNE, stare i nowe, diesle, benzynowe i hybrydy, na dwóch i czterech kołach.
Serwis w przygotowaniu