Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Bezcelowa antybiotykoterapia - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Bezcelowa antybiotykoterapia

Autor: , dodany 5 listopada 2017r.

W okresie wzmożonych infekcji warto przypominać i jak mantrę powtarzać dane dotyczące grypy. Etiologia zakażenia jest niezmienna. Wirusy wnikają do organizmu człowieka w wyniku zwiększenia przepuszczalności naczyń. Dlatego wychodzenie z ciepłych pomieszczeń na przeszywające zimno jesiennych wichur często prowadzi do „łamania w kościach”.

Dobrze jest pamiętać o tym, że antybiotyki nie działają bójczo na wirusy. Niestety często lekarze, po części w wyniku presji ze strony pacjenta, po części z niewiedzy przepisują te leki.

Jak podaje Public Health England aż 20 procent antybiotyków wypisywanych jest bezzasadnie. Przedstawione przez organizację dane mówią o 5 tysiącach zgonów rocznie na terenie Wielkiej Brytanii, wynikających z niewrażliwości na antybiotykoterapię. Dyrektor medyczny Public Health England, profesor Paul Cosford przekonuje, że kaszel czy zapalenie oskrzeli bardzo dobrze leczą się bez antybiotyków. Większość tego typu infekcji należy przeczekać w domu, odpowiednio się nawadniając i wspomagając organizm tradycyjnymi, niefarmakologicznymi metodami. Jedynym lekiem, który może przynieść ulgę w bólu i zbić nieco gorączkę jest znany od dawna paracetamol.

Problem jest o tyle poważny, że poza ograniczeniem wrodzonych możliwości walki z zakażeniem wirusowym, bakteryjne patogeny stają się oporne na leczenie. Oznacza to, że przez nadmierne spożywanie preparatów bakteriobójczych lub bakteriostatycznych uniemożliwiamy walkę z chorobami tego właśnie pochodzenia.

Wypowiadający się w BBC News profesor Neil Woodford przywołał przykład jednej z grupy antybiotyków czyli karbapenemów do których należą popularne także w Polsce imipenem, meropenem czy aztreonam. Z danych eksperta dotyczących terapii w londyńskim laboratorium przez dekadą pojawiało się 2-4 przypadków zakażeń opornych na leczenie. W zeszłym roku liczba ta przekroczyła 2 tysiące.

W przedstawionym przed dwoma laty raporcie Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 64 procent osób jest przekonanych o konieczności leczenia antybiotykami w przypadku grypy i przeziębień. WHO w komunikacie dotyczącym zażywania leków bakteriobójczych i bakteriostatycznych wskazała na narastający problem oporności patogenów, który w ciągu najbliższych 30 lat może stać się częstszą przyczyną zgonów niż nowotwory.

o antybiotykach przeczytać możesz także tutaj.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią