Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Bioniczna proteza ręki z Politechniki Białostockiej. - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Bioniczna proteza ręki z Politechniki Białostockiej.

Autor: , dodany 30 października 2017r.

Studenci podlaskiej uczelni projektują bioniczną protezę ręki, która ma pomóc osobom po amputacjach.

Mechanizm protezy ma być włączany przez napięcie mięśni przedramienia, co stymulować będzie dłoń do ruchu.

Interdyscyplinarny zespół studentów od kilku lat pochylał się nad problemem niepełnosprawnych po amputacjach lub z niewykształconymi kończynami. Koordynujący Zespół Sławomir Grycuk z wydziału mechanicznego Politechniki Białostockiej powiedział Polskiej Agencji Prasowej o swoich spostrzeżeniach dotyczących tej grupy. Zgodnie z zebranymi przez studentów danymi protezy kosmetyczne są w dużym stopniu niedopasowane do odbiorcy oraz nie mają w zasadzie żadnej poza estetyczną funkcji. Stąd pomysł na stworzenie funkcjonalnej, a przy tym niedrogiej protezy.

Urządzenie ma reagować na zmianę napięcia mięśni przedramienia. Na kikucie podłączane będą elektrody wysyłające sygnał do kontrolera. Ten z kolei prześle odpowiedni sygnał do właściwego elementu protezy. Inżynierowie zapewniają, że dzięki opracowanemu sposobowi napędu możliwe jest poruszanie nawet każdym paliczkiem osobno.

Rozwiązanie ma umożliwić wykonywanie podstawowych ruchów takich jak chwytanie i puszczanie przedmiotów. Urządzenie będzie wymagało od użytkownika swoistego „nauczenia” się obsługi czyli napinania i rozluźniania właściwych danej czynności mięśni. Podstawą do schematu jest fizjologiczna aktywność zdrowych kończyn.

Projekt jest obecnie na etapie prototypu, którego finalny produkt ma powstać do końca 2017 roku. Następnym krokiem będzie testowanie protezy.

Nie jest to innowacyjny pomysł. Na międzynarodowym rynku istnieją już rozwiązania przygotowywane pod pacjenta, ale ich ceny kształtują się od około 60 tysięcy złotych w górę. Oznacza to, że nieliczne grono odbiorców może sobie na nie pozwolić. Białostocka proteza ma kosztować kilka tysięcy złotych.

Bioniczna ręka finansowana jest przez stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów działające przy Politechnice Białostockiej, a finansowane przez uczelnie oraz przedsiębiorców z Podlasia.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią