Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
CES 2018: innowacje dla pacjenta i w trosce o zdrowie - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

CES 2018: innowacje dla pacjenta i w trosce o zdrowie

Autor: , dodany 1 lutego 2018r.

O tym, że technologiczne nowinki coraz częściej wspierają zdrowie i walkę z chorobami wiadomo o dekad. Naukowcy we współpracy z inżynierami zachodzą w głowę jak przyjaźnie, bezboleśnie a przede wszystkim użytecznie wykorzystać wiedzę wielu dziedzin i skoncentrować się na poprawie jakości życia.

Na corocznych targach technologicznych w Las Vegas producenci pokazali urządzenia skierowane zarówno do samokontroli, jak i rozwiązania dla pracowników opieki zdrowotnej mające przybliżyć właściwą diagnozę i pomóc kontrolować stan chorych.

Dla Pacjentów

Nadciśnienie tętnicze rokrocznie zbiera tragiczne żniwo w postaci nagłych zgonów sercowych oraz udarów i innych powikłań. Dla znudzonych codziennym zakładaniem mankietów sfingomanometrów przygotowany został zegarek Omron Heatguaide. Sprzęt z działu wearable ma za zadanie na bieżąco kontrolować ciśnienie tętnicze krwi oraz informować o nagłych jego wahaniach. Równocześnie dokładność pomiarów jest analogiczna do wykorzystywanych do tej pory klasycznych ciśnieniomierzy. Póki co urządzenie jest niewspółmiernie drogie i niestety nie spełnia wszystkich funkcji smartwatchy, ale miniaturyzacja i funkcjonalność wydaję się być właściwą drogą.

Na dobry i zdrowy sen

Nokia od lat kojarzyła się masowym odbiorcą z dobrymi i wytrzymałymi telefonami komórkowymi. Ten etap zapisał się już na kartach historii. Teraz marka walczy o powrót do domów w postaci urządzenia mającego monitorować sen. Nokia Sleep dbać będzie o jakość snu dzięki analizie światła i temperatury sypialni. Niewielkie urządzenie wkładane pod materac lub pod poduszkę połączone będzie z aplikacją mobiliną. I tyle jeśli chodzi o kryteria łatwe do spełnienia. Warunkiem koniecznym jest też zainstalowanie rozwiązań tzw. Inteligentnego domu, czyli połącznia ze sobą i sterowania natężeniem światła, dźwięku oraz klimatyzacji.

Inną ścieżkę przyjął Philips. Dostawca licznych domowych rozwiązań postanowił zadbać o jak najefektywniejsze wykorzystanie czasu na sen. Za sprawą opaski SmartSleep użytkownik ma bardzo szybko wchodzić w fazę snu głębokiego czyli fazę REM. Tradycyjnie zasypianie to sekwencja powtarzających się faz. Długi REM pozwala na lepsze funkcjonowanie w czasie dnia. Zgodnie z danymi producenta, nawet osoby które mają niewiele czasu na regenerację, czy pracownicy zmianowi odczują korzyści już po kilku nocach spędzonych z maską Philipsa. Ciekawe jak na maskę zareagują organizmy dyżurujących nocami lekarzy, którzy poddani zostali pierwszym testom wydajności.

Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą zasnąć przygotowane zostało rozwiązanie Somnox. To inteligentna…. Poduszka. Ciekawy substytut drugiego człowieka. Nie od dziś wiadomo, że równomierny oddech drugiej osoby pomaga się zrelaksować i ułatwia zasypianie. Idąc tym tropem stworzona została poduszka, która symuluje ruch oddechowy. Przytulenie się do niej ma zdaniem producentów powodować wyrównanie oddechu, odprężenie, szybkie zaśniecie i zdrowy sen.

To nie jedyne technologiczne gadżety mające wpłynąć na sen. Duża w tej dziedzinie zasługa polskiej firmy InterClinic, która przygotowała rozwiązanie Neuroonmask.

Alergii się nie damy!

Wiele uwagi inżynierowie i biotechnolodzy poświęcają analizie funkcjonowanie układu odpornościowego. Wiele już wiadomo, co zawdzięczamy naukowcom zajmującym się immunologią, ale wciąż wiele jest niejasnych mechanizmów prowadzących do nadwrażliwości. W efekcie niektóre statystyki mówią o nawet 50 proc. osób cierpiących na różne alegie.

Dla osób uczulonych na pyłki traw przeznaczony jest detektor alergenów. Sensio Air analizuje skład powietrza pod kątem obecności i stężenia pyłków traw, pleśni i kurzu. Informacje te, w zależności od wybranej wersji, wyświetla na panelu lub transmituje do aplikacji na smartfonie.

Alergikom pokarmowym dedykowany jest sprzęt wychwytujący nawet śladowe ilości orzeszków ziemnych w pożywieniu. Nima Peanut Sensor ma też swój odpowiednik dla osób chorujących na celiakię wykrywający gluten. Za sprawą niewielkiego detektora wkładanego do jedzenia przed posiłkiem wiadomo, czy znajdują się w nich niechciane substancje.

Dla pięknej i zdrowej skóry

Do walki o uwagę (i pieniądze) w kategorii technologii biomedycznych stanęły także firmy kosmetyczne. Jedną z nich jest producent kosmetyków Neutrogena. Połączenie dobrej jakości smartfona ze specjalnie przygotowaną nakładką ma „prześwietlać” skórę. Na tej podstawie przygotowana ma zostać lista kosmetyków (oczywiście jednego producenta), spersonalizowanych. Neutrogena Skin360 zrobi fotografię z 30 krotnym powiększeniem, a następnie na ekranie telefonu podpowie jakie kosmetyki warto kupić, aby najlepiej zadbać o skórę.

O naturalny koloryt i ochronę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV zadba L’Oreal. Niewielki czujnik mierzy poziom ekspozycji na słońce. Mieszczący się na paznokciu klips L’Oreal UV Sense prześle wyniki mobilnej aplikacji, która podpowie użytkownikowi czy kąpiel słoneczna powinna być zaniechana i w jakim czasie. Szczególnie istotne jest to dla osób mieszkających w Australii (najwyższy odsetek nowotworów skóry) oraz dla Maluchów, których skóra nie potrafi sobie jeszcze poradzić z promieniowaniem.

Większość prezentowanych rozwiązań ma działanie bądź bezpośrednio prozdrowotne, bądź pełni funkcje edukacyjną i pozwala pamiętać o tym co ważne w trosce o zdrowie i równowagę na co dzień. Niestety, największym problemem jest obecnie cena nowości, na które pozwolić mogą sobie jedynie osoby z bardzo zasobnymi portfelami. Najtańsze wyceny zaczynają się bowiem od tysiąca dolarów…

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią