W czasie grypy uważaj na serce!
Autor: Karolina Kowalska, dodany 9 lutego 2018r.
Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.
Autor: Karolina Kowalska, dodany 9 lutego 2018r.
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Institute for Clinical Evaluative Sciences (ICES) i Public Health Ontario (PHO) w Toronto ryzyko zawału serca w ciągu pierwszych dni grypy jest sześciokrotnie podwyższone.
Analizy prowadzone przez kanadyjskich badaczy opierały się na 20 tysiącach przypadkach chorych w latach 2009-2014 z prowincji, w której mieszczą się placówki naukowe. Wszyscy chory mieli udokumentowane zakażenie wirusowe. W trakcie 12 miesięcy od rozpoznania grypy 332 osoby dostały zawału serca, przy czym największy odsetek przypadał na pierwsze siedem dni od diagnozy. Niestety, najbardziej obciążeni sercowo-naczyniowym powikłaniem są seniorzy, których dopadł wirus typu B.
Problem powikłań dotyczy nie tylko zakażeń wirusowych, ale także bakteryjnych. Szczególną uwagę przywiązywać należy w sytuacjach kiedy zakażenie przebiega ze wzmożonym kaszlem i odruchem wymiotnym. Dla osłabionego infekcją organizmu wysiłek związany z odksztuszaniem jest często tak duży, że dochodzi do niedotlenienia, a w konsekwencji utraty przytomności.
Powikłania groźniejsze od samej grypy
Najczęstszą, ostrą konsekwencją niewyleczonej grypy jest zawał serca, który zgodnie z danymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej, może dotykać co czwartego chorego. Pogrypowe zmiany mogą również przybrać postać zapalenia mięśnia sercowego, zaostrzenia chorób sercowo-naczyniowych takich jak pogłębienie niewydolności, bądź ujawnienie wcześniej bezobjawowej patologii. Dojść może także do zaostrzeń chorób układu oddechowego takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy mukowiscydoza. Bezpośrednia konsekwencją bywa też zapalenie płuc, które najczęściej dotyka dzieci i osoby w wieku podeszłym.
Lekarze co roku w okresie wzmożonego zachorowania na grypę i infekcję grypopodobne przypominają, że w trosce o bezpieczeństwo swoje i osób z otoczenia, warto kilka dni spędzić w domowych pieleszach. Pamiętać należy o nawadnianiu organizmu, wietrzeniu pomieszczeń oraz kąpielach, które pomagają pozbyć się flory bakteryjnej z całego ciała.
Drugi szczyt zachorowań to okres od końca stycznia do początku kwietnia.
New England Journal of Medicine; OutbreakNewsToday