Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Demencja to często efekt braku edukacji i stylu życia

Autor: , dodany 14 września 2017r.

Demencja to jeden z trudniejszych problemów osób starszych i ich najbliższych. Można ograniczyć jej ryzyko. Pomagają w tym edukacja i odpowiedni styl życia.

Intelektem w demencję

Pod hasłem „edukacja” rozumiany jest wysiłek intelektualny i nauka nowych rzeczy, nie tylko pamięciowych, ale również ruchowych, najlepiej przez całe życie. Na potwierdzenie tego przedstawiony został raport Międzynarodowego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego, z którego jednoznacznie wynika, że osoby, kore kontynuowały naukę po ukończeniu 15 roku życia w późniejszym wieku zapadają na choroby otępienne takie jak demencja, czy Alzheimer.

Drugim kluczowym czynnikiem ryzyka demencji jest wczesna utrata słuchu. U osób, których słuch pogorszył się w średnim wieku dochodzi do społecznej izolacji, obniżenia nastroju oraz zmniejszenia bodźcowania mózgu, co w konsekwencji prowadzić może do demencji.

Inne czynniki

Palenie tytoniu zostało wskazane przez prof. Gilla Livingstona z University College London jako trzeci z największych czynników ryzyka demencji. Poza tym podkreślony został negatywny wpływ tytoniu na układ sercowo-naczyniowy oraz na zwiększone ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

W dalszej kolejności na rozwój demencji wpływają zaburzenia nastroju i depresje, samotność, brak aktywności fizycznej oraz nadciśnienie tętnicze i otyłość.

Do profilaktyki poza gimnastyką fizyczną i intelektualną uczestnicy konferencji w Londynie zaliczyli również pozytywne relacje społeczne i profilaktykę chorób ciała.

Z  Alzheimerem walczy już ponad 47 milionów chorych i ich rodzin, a według specjalistów ze stowarzyszenia do 2050 roku liczba ta zwiększy się do ponad 130 milionów osób, co generować będzie gigantyczne koszty ekonomiczne.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią

pozostałe nasze serwisy

Sport to zdrowie i energia.  IdeaSport to nasza propozycja dla aktywnych: nauka pływania dla początkujących i zaawansowanych, fizjoterapia i dogoterapia.

Co w świecie innowacji i nowoczesnych technologii piszczy, co można z tego wyciągnąć i jakie wynikają z tego
zagrożenia dla człowieka.
Telekomunikacja fachowo i bezkompromisowo.
Obiektywnie i bez cenzury!
Serwis w przygotowaniu

Motomaniacy o pojazdach na kołach i kółkach!
KLASYCZNE, stare i nowe, diesle, benzynowe i hybrydy, na dwóch i czterech kołach.
Serwis w przygotowaniu