Ketamina oddala myśli samobójcze
Autor: Karolina Kowalska, dodany 23 lutego 2018r.
Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.
Autor: Karolina Kowalska, dodany 23 lutego 2018r.
Psychiatrzy od lat zmagają się ze stale rosnącym problemem depresji w społeczeństwach krajów rozwiniętych i rozwijających się. Najpoważniejszą konsekwencją tej choroby jest samobójstwo. Naukowcy z Columbia University Medical Center udowodnili, że wstrzyknięcie dożylne Ketaminy już w ciągu godziny oddala myśli autodestrukcyjne od pacjentów.
Badanie prowadzone na 80 pacjentach z ciężką depresją, której towarzyszą myśli samobójcze o nasileniu wyższym niż 4 punkty w SSI czyli Scale for Suicide Ideation.
Analizy prowadzone były w dwóch randomizowanych grupach. Jedna z grup dostała ketaminą w dawce 0,5 mg/kg masy ciała. Grupa kontrolna dostała benzodiazepinę, midazolam w dawce 0,02 mg/kg masy ciała, działającą uspokajająco, nasennie, przeciwlękowo i przecdrgawkowo.
Ketamina jest niekompetencyjnym antagonistą receptora NMDA. Ma działanie znieczulające, przeciwbólowe, nasenne i powoduje niepamięć.
Po 24 godzinach od iniekcji przeprowadzono badania dotyczące myśli samobójczych u pacjentów. Okazało się, że liczba punktów w skali SSI było średnio o 4,96 niższa w grupie, która otrzymała ketaminę. Dodatkowo, zmniejszenie nasilenia myśli samobójczych utrzymywało się przez półtora miesiąca po wstrzyknięciu farmaceutyku.
Proponowane obecnie metody walki z zaburzeniami nastoju są w bardzo dużym stopniu skuteczne, ale ich działanie przeciwdepresyjne pojawia się dopiero po kilku tygodniach stosowania. Niestety na początku terapii ryzyko samobójstwa jest wyższe niż przed rozpoczęciem leczenia.
Badania dotyczące zastosowania ketaminy opublikowano w American Journal of Psychiatry.
Science Daily