Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Klimat sprzyja pasożytom - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Klimat sprzyja pasożytom

Autor: , dodany 2 września 2017r.

Stare przysłowie ludowe mówi o tym, że bez srogiej zimy, latem panoszyć się będą robaki. Nie inaczej jest w tym roku, kiedy zima była długa, ale niewiele dni obfitowało w niskie temperatury i opady śniegu. Stąd pierwsze kleszcze i objawy przenoszonych przez nie chorób pojawiły się w niektórych regionach kraju już pod koniec marca.
Jedynym naturalnym sposobem na zmniejszenie liczebności populacji kleszczy jest obniżenie temperatury środowiska w którym znajdują się pasożyty. Ze spotykanych w Polsce gatunków kleszcza pospolitego i łąkowego, szczególnie ten drugi świetnie odnajduje się w wyższych temperaturach. Dotychczas zajmował stanowiska o średniej rocznej temperaturze możliwie jak najwyższej z tendencją do przemieszczania blisko aglomeracji.
Od kilku lat tendencja migracji wygląda zaskakująco, czego najbardziej obrazowym przykładem jest Skandynawia. Kleszcze jeszcze do niedawna zajmowały skrajnie południowe rejony Półwyspu. Od około dekady spotkać je można w częściach środkowych Norwegii i Finlandii oraz sporadycznie na krańcach północnych.
Wydaje się, że wszyscy, może poza Donaldem Trumpem, zauważają możliwości i zagrożenia płynące z globalnego ocieplenia.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią