Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Listopad miesiącem z wąsem

Autor: , dodany 3 listopada 2017r.

Po październikowej kampanii przypominającej o problemie raka piersi, nadszedł listopad w którym na pierwszy plan stawiane będą problemy męskiej części społeczeństwa. Listopad pod wąsem jest kampanią, która ma edukować i propagować wiedzę dotyczącą najczęstszego nowotworu wśród panów.

W całym kraju będą odbywać się spotkania, konferencje i wydarzenia medialne przypominające o nowotworze prostaty, który jest najczęściej diagnozowaną rozrostową zmianą nabłonkową.

Podobnie jak w przypadku innych zmian najważniejsze jest wczesne wykrycie zmian w gruczole krokowym. W przypadku tego nowotworu jest to tym ważniejsze, że ból pojawia się w bardzo zaawansowanym stadium choroby. 

Podstawowym badaniem diagnostycznym mogącym zasugerować zmiany w sterczu jest analiza krwi (morfologia) i sprawdzenie poziomu antygenu gruczołu krokowego popularnie znanego jako PSA. Podwyższone wartości tego wskaźnika zmuszają do dalszych badań. Taka kontrola powinna mieć miejsce raz do roku u każdego mężczyzny powyżej 45 roku życia, oraz u młodszych, obciążonych chorobą wśród członków rodziny. Jednym z badań, które wykonać może i powinien każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej czy lekarz rodzinny jest badanie per rectum, w ramach którego można ocenić wielkość gruczołu i jego spoistość.

Hasłem kampanii jest MOVEMBER czyli kompilacja słów moustache (wąsy) i november (listopad). Organizatorzy zachęcają świadomych problemu mężczyzn do zapuszczania zarostu właśnie w listopadzie i wskazywania kolegom oraz ich najbliższym na istotę regularnych badań pod kątem nowotworów jąder i prostaty.

źródło: materiały prasowe

 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią

pozostałe nasze serwisy

Sport to zdrowie i energia.  IdeaSport to nasza propozycja dla aktywnych: nauka pływania dla początkujących i zaawansowanych, fizjoterapia i dogoterapia.

Co w świecie innowacji i nowoczesnych technologii piszczy, co można z tego wyciągnąć i jakie wynikają z tego
zagrożenia dla człowieka.
Telekomunikacja fachowo i bezkompromisowo.
Obiektywnie i bez cenzury!
Serwis w przygotowaniu

Motomaniacy o pojazdach na kołach i kółkach!
KLASYCZNE, stare i nowe, diesle, benzynowe i hybrydy, na dwóch i czterech kołach.
Serwis w przygotowaniu