Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Małpy mają wielki szacunek do seniorów - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Małpy mają wielki szacunek do seniorów

Autor: , dodany 4 kwietnia 2018r.

Przeprowadzone przez Albana Lemassona badania naczelnych wykazują, że ssaki te specjalną troską i uwagą otaczają najstarszych przedstawicieli swojej grupy. Badania naukowca z Uniwersytetu w Rennes są podstawą do analizy zachowań wśród wszystkich gatunków najwyższych ewolucyjnie zwierząt.

Przeprowadzone na koczkodanach Campella badania oparte były na zapisach wydawanych przez małpy dźwięków. Podsłuchiwano samice w ich 823 wymianach „zdań”.

Zawołanie przez seniorów rodu zazwyczaj prowokowało odpowiedź młodszego przedstawiciela, podczas gdy „młodzież” bez względu na status i pozycje w stadzie otrzymywały zwrotną informację dwa razy rzadziej.

W komentarzu do badań, psycholog Klaus Zuberbuehler

Z Uniwersytetu St. Andrews w Wielkiej Brytanii, powiedział, że jest to pierwsza analiza wykazująca obecność wzmożonej uwagi i szacunku do starszych przedstawicieli danego  gatunku. Do tej pory wydawało się , że zależność taka jest tylko u ludzi i jest konsekwencją edukacji społecznej i rodzinnej.  Wnioskiem z analiz badaczy z Rennes jest fakt, że szacunek do starszych jest częścią dziedzictwa ssaków naczelnych.

 Niestety nie są to normy, wynikające tylko z dobrego wychowania i czerpania wiedzy. Lemasson uważa, że podobnie jak u ludzi, koczkodany chcą „przypodobać się starszym, zostać zapamiętane” i czerpać z tego możliwie jak najwięcej benefitów w swojej grupie.

 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią