Małpy mają wielki szacunek do seniorów
Autor: Karolina Kowalska, dodany 4 kwietnia 2018r.
Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.
Autor: Karolina Kowalska, dodany 4 kwietnia 2018r.
Przeprowadzone przez Albana Lemassona badania naczelnych wykazują, że ssaki te specjalną troską i uwagą otaczają najstarszych przedstawicieli swojej grupy. Badania naukowca z Uniwersytetu w Rennes są podstawą do analizy zachowań wśród wszystkich gatunków najwyższych ewolucyjnie zwierząt.
Przeprowadzone na koczkodanach Campella badania oparte były na zapisach wydawanych przez małpy dźwięków. Podsłuchiwano samice w ich 823 wymianach „zdań”.
Zawołanie przez seniorów rodu zazwyczaj prowokowało odpowiedź młodszego przedstawiciela, podczas gdy „młodzież” bez względu na status i pozycje w stadzie otrzymywały zwrotną informację dwa razy rzadziej.
W komentarzu do badań, psycholog Klaus Zuberbuehler
Z Uniwersytetu St. Andrews w Wielkiej Brytanii, powiedział, że jest to pierwsza analiza wykazująca obecność wzmożonej uwagi i szacunku do starszych przedstawicieli danego gatunku. Do tej pory wydawało się , że zależność taka jest tylko u ludzi i jest konsekwencją edukacji społecznej i rodzinnej. Wnioskiem z analiz badaczy z Rennes jest fakt, że szacunek do starszych jest częścią dziedzictwa ssaków naczelnych.
Niestety nie są to normy, wynikające tylko z dobrego wychowania i czerpania wiedzy. Lemasson uważa, że podobnie jak u ludzi, koczkodany chcą „przypodobać się starszym, zostać zapamiętane” i czerpać z tego możliwie jak najwięcej benefitów w swojej grupie.