Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Ministerstwo Zdrowia podsumowuje transplantacje w Polsce - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Ministerstwo Zdrowia podsumowuje transplantacje w Polsce

Autor: , dodany 10 września 2017r.

Z okazji Europejskiego Dnia Donacji Narządów, przypadającego w tym roku 9 września, Ministerstwo Zdrowia przedstawiło statystyki  przeszczepów narządów w Polsce.

W 2016 roku w Polsce przeprowadzono 1548 przeszczepów narządów wewnętrznych (bez dość licznych przeszczepów rogówki i mało popularnych przeszczepów kończyn). To nieco więcej niż rok wcześniej, ale dużo mniej niż w 2014 roku. Dla porównania w 2015 roku – według naszych obliczeń na podstawie danych Poltransplantu – takich operacji przeprowadzono 1514, a w 2014 roku 1616.

Najczęściej przeszczepiamy nerkę

W minionym roku jeśli chodzi o narządy wewnętrzne, najczęściej przeszczepiane były nerki. Wykonano 978 transplantacji od dawców zmarłych i 50 od żywych. Ostanie miesiące były też przełomowe ponieważ udało się przeprowadzić łańcuchowy przeszczep między ośrodkami w Warszawie i Szczecinie.

Drugim co do częstości były przeszczepy wątroby, których wykonano 345 (317 od dawców zmarłych i 28 od żywych). Przeszczepiono także 101 serc. Wśród narządów przeszczepianych są także między innymi płuca,  jelita i rogówki.

W Polsce za przygotowywanie i koordynację przeszczepów odpowiada Poltransplant. Podlegająca Ministrowi Zdrowia jednostka powołana w 1996 roku.

Szpikiem dzielimy się chętniej

O ile liczba przeszczepów nie rośnie rok do roku, napawa optymizmem liczba dawców w bazie Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW). Potencjalni dawcy z Polski są trzecią co do liczebności grupą w Europie i piątą na świecie. Zarejestrowanych jest 1 348 778 osób z kraju. Na świecie  jeśli chodzi o liczebność dominują Amerykanie (ponad 8,7 mln zgłoszeń), Niemcy (7,5 mln), Brazylijczycy (4,7 mln) oraz dawcy z Wielkiej Brytanii (1,393 mln).

Ruchome święto Dnia Donacji na Starym Kontynencie zainicjowane zostało przez Radę Europy, aby podkreślić istotę tej formy ratowania życia u chorych z ostrymi lub przewlekłymi niewydolnościami narządów lub po urazach. Obchody odbywają się po posiedzeniu Europejskiego Komitetu Przeszczepiania Narządów, które w tym roku odbyło się w Szwajcarii.

Zgodnie z ideą przyświecającą Radzie Europejskiej w dniu Donacji Narządów, środowiska chirurgów transplantologów, koordynatorzy oraz wszystkie osoby związane z przeszczepami w całej Europie wyrażają podziękowanie, uznanie i szacunek dla osób, które ofiarowały swoje narządu zarówno za życia jak i po śmierci.

Obchodom towarzyszą zarówno konferencje naukowe oraz imprezy artystyczne.

 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią