Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Mózg dostanie co trzeba - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Mózg dostanie co trzeba

Autor: , dodany 7 listopada 2017r.

Artyści wszystkich dziedzin od stworzenia świata zadają sobie pytanie gdzie w człowieku jest człowiek. Szczęśliwie dla życia organizm doskonale wie jaki narząd ma najwyższy priorytet.

Dusza schowana jest dla jednych w sercu dla innych w mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge są pewni, że w najgłębszym kryzysie najwięcej środków energetycznych trafi do głowy.

Przeprowadzone przez Brytyjczyków na uniwersyteckiej drużynie wioślarskiej badania przebiegały dwutorowo. Z jednej strony 62 zawodników miało do wykonania zadanie intelektualne (zapamiętanie listy słów), z drugiej wykonanie pracy fizycznej w postaci 3 minutowego treningu wioślarskiego o wysokiej częstotliwości. W dalszej kolejności obie czynności wykonywane były równocześnie.

Zarówno zapamiętywanie jak i wiosłowanie miały mniejszą efektywność niż te czynności wykonywane oddzielnie. Jednak test pamięci wypadł słabiej o 9,7 procent, podczas gdy praca mięśni była o 12,6 procent mniej wydajna.

Opublikowane w Scientific Reports dane potwierdzają hipotezę tak zwanego „samolubnego mózgu”. Jest to koncepcja uprzywilejowania narządu, którego potrzeby muszą być zaspokojone w pierwszej kolejności. Chodzi tutaj przede wszystkim o zasoby energetyczne, a co z tego wynika przepływ krwi.

Ewolucyjnie myślenie można odczytywać jako istotniejsze dla przetrwania niż sprawne i długotrwałe poruszanie się. Wykształcenie i specjalizacja mózgu jest główną cechą charakteryzującą ludzki progres. Doktor Danny Longman, jeden z autorów badania uważa, że rozwinięcie możliwości mózgu człowieka nastąpiło kosztem między innymi skrócenia układu pokarmowego i zmniejszenia liczby i masy mięśni.

Należy więc żałować, że możliwości ludzkiego intelektu wykorzystywane są w tak niewielkim stopniu.

O badaniu można przeczytać tutaj.

 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią