Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Mózg (miejscami) rośnie nawet dorosłym

Autor: , dodany 12 września 2017r.

Mózg nieustannie się odradza w procesie neurogenezy, czyli powstawania nowych komórek. To kluczowe odkrycie dotyczące przede wszystkim osób dorosłych daje nowe szanse na walkę z zaburzeniami emocjonalnymi takimi depresja czy zespół stresu pourazowego.

Do niedawna uważano, że po osiągnięciu dojrzałości, jedynie w hipokampie pojawiają się nowe komórki. Spostrzeżenie to nie było niczym nadzwyczajnym, ponieważ ta część ośrodkowego układu nerwowego odpowiada za pamięć i zdolności przestrzenne, a wraz z doświadczeniem przybywa wspomnień, do których jesteśmy w stanie wrócić.

Wciąż powstają nowe neurony

Naukowcy z Uniwersytetu Queensland zweryfikowali swoje podejrzenia i oficjalnie zakomunikowali, że nowe komórki powstają także w ciele migdałowatym czyli elemencie strukturalnym mózgu odpowiedzialnym za emocjonalne nacechowanie wspomnień i zapamiętanych informacji.

Ciało migdałowate jest odpowiedzialne za łączenie bodźców i negatywnych emocji z nimi związanych. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach zagrażających człowiekowi, który na analogiczny do znanego impuls zareaguje błyskawicznie za sprawą układu współczulnego, tzw. układu walki. U osób, które doświadczyły tragicznych i bardzo intensywnych zjawisk (takich jak wojna, przemoc, strata), może dojść do nadmiernej reakcji ze strony ciała migdałowatego, którego efektem będą liczne fobie i zaburzenia nastroju.

Odkrycie Australijczyków opublikowane w Molecular Psychiatry, może okazać się kluczowe w przeciwdziałaniu strukturalnym skutkom PTSD czy zaburzeń lękowych oraz stanowić podłoże do walki z objawami tych chorób.

Profesor Pankaj Sah, jeden z autorów pracy, podkreśla, że zrozumienie roli ciała migdałowatego w regulowaniu uczucia lęku i powstawaniu traum może przyczynić się do zmiany podejścia i działania terapeutycznego w stosunku do osób obarczonych dysfunkcjami w tym obszarze.

O badaniu można przeczytać tutaj.

Podziel się ze znajomymi

RedMed

Napisz do autora: redakcja@ideanazdrowie.com

Podziel się opinią

pozostałe nasze serwisy

Sport to zdrowie i energia.  IdeaSport to nasza propozycja dla aktywnych: nauka pływania dla początkujących i zaawansowanych, fizjoterapia i dogoterapia.

Co w świecie innowacji i nowoczesnych technologii piszczy, co można z tego wyciągnąć i jakie wynikają z tego
zagrożenia dla człowieka.
Telekomunikacja fachowo i bezkompromisowo.
Obiektywnie i bez cenzury!
Serwis w przygotowaniu

Motomaniacy o pojazdach na kołach i kółkach!
KLASYCZNE, stare i nowe, diesle, benzynowe i hybrydy, na dwóch i czterech kołach.
Serwis w przygotowaniu