Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Naukowcy lokalizują gen uzależnienia od palenia - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Naukowcy lokalizują gen uzależnienia od palenia

Autor: , dodany 22 października 2017r.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skłonność do uzależniania się od nikotyny może być genetyczna – takie informacje podają naukowcy z RTI International w Karolinie Północnej. Wydaje się być to uzasadnienie tego, że niektórzy tylko „popalają”, a inni popadają w zabójczy nałóg.

WHO w raporcie z 2016 roku podaje, że od palenia nikotyny uzależniony jest co ósmy mieszkaniec świata, a co sześć sekund umiera człowiek obciążony tą zabójczą chorobą.

Zespół doktora Dany’ego Hancocka z RTI International przeanalizował dane dotyczące 38 600 osób, które brały udział w 15 różnych badaniach.

Badania na tysiącach dla miliarda

Z metaanalizy wynika, że gen DNMT3B odpowiadający za enzymatyczne białko metylotransferazy w populacji europejskiej i afrykańskiej występuje w trzech wariantach. Jeden z nich jest silnie skorelowany z uzależnieniem od środków nikotynopochodnych. Niestety pociąga to za sobą również zwiększoną skłonność do rozwoju płaskonabłonkowego raka płuc, najczęstszego nowotworu złośliwego dotykającego palaczy.

„Prześwietlone” zostały trzy geny tworzące region chromosomowy CHRNA5-CHRNA3-CHRNB4, które już przed trzema laty podejrzewane były o związek ze skłonnością do uzależnień. Wytypowany wariant genu ma 77 procent Afroamerykanów i 44 procent Europejczyków i Amerykanów. Jego wpływ na móżdżkową regulację genów okazał się kluczowy w kontekście podejścia ludzie do palenia papierosów oraz ich skłonności do popadania w nałóg.

Kolejne kroki skierowane są na znalezienie zależności pomiędzy tym odcinkiem chromosomu, a innymi uzależnieniami. Prowadzone w Islandii, Finlandii, Holandii i USA badania przedstawione zostały w piśmie Molecular Psychiatry.

 

Podziel się ze znajomymi

RedMed

Napisz do autora: redakcja@ideanazdrowie.com

Podziel się opinią