Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Nowa ekspozycja w Muzeum Farmacji w Warszawie. - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Nowa ekspozycja w Muzeum Farmacji w Warszawie.

Autor: , dodany 6 września 2017r.

Res pharmacuticae to nowo otwarta wystawa w Muzeum Farmacji w Warszawie. Przy ul Piwnej można poznać historię leków, narkotyków i trucizn. W salach znalazły się podzielone historycznie pomieszczenia prezentujące sztukę farmaceutów na przestrzeni wieków.

Officina Sanitatis przenosi zwiedzających między innymi do II wieku naszej ery, czasów rzymskiego lekarza Gallena. Można też zobaczyć jak w dwudziestoleciu międzywojennym wyglądała apteka i co farmaceuci mieli do zaproponowania klientom. Materia medica to sala, w której poznać można produkty, z których od najwcześniejszych czasów wytwarzane były leki w tym rośliny, tkanki zwierzęce i skały, a także poznać sztukę pisania recept, postaci leków i fałszerstwa z nimi związane. Kolor i szlif to przestrzeń aptekarzy robiących leki: liczne, różnokształtne pipety, fiolki, butelki we wszystkich kolorach tęczy.

Nie zabrakło też miejsca na wspomnienie pierwszej na świecie, petersburskiej apteki z żeńskim personelem, której właścicielką była patronka muzeum Antonina Leśniewska. Postać Pani Magister oraz jej działalność przybliżone zostały na Forum magistry Antoniny Leśniewskiej, późniejszej właścicielki apteki działającej przed wojną apteki przy Marszałkowskiej 72.

Ostatnim pomieszczeniem jest sala poświęcona chińskiej sztuce farmacji zatytułowana Leki Kampo w japońskiej tradycji. Kampo oznacza chińską sztukę, która od VI wieku jest ważną częścią przemysłu farmaceutycznego w Japonii. Ekspozycja jest darem rodziny Kashimoto z Osaki.

Pomysłodawczynią wystawy jest profesor Iwona Arabas. Ekspozycja powstała dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Wpieranie działań muzealnych 2017. Można ją zwiedzać w godzinach 10-18, a bilety do końca roku kosztują symboliczną złotówkę ulgowy, a 2 złote normalny.

 

 

Podziel się ze znajomymi

RedMed

Napisz do autora: redakcja@ideanazdrowie.com

Podziel się opinią