Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Nowe przeciwciało monoklonalne do walki z hemofilią - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Nowe przeciwciało monoklonalne do walki z hemofilią

Autor: , dodany 2 lutego 2018r.

Nowoczesna terapia EMICIZUMABEM skierowana do chorych na hemofilię typu A została zarekomendowana przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi przy Unii Europejskiej.

Genetyczny niedobór czynników krzepnięcia prowadzi u chory do samoistnych, często trudnych do zahamowania krwawień. U zdrowych osób czynnik VIII, aktywowany przez trombinę, prowokuje aktywację czynnika X przez czynnik IXa. Dzięki temu dochodzi do tworzenia się skrzepu, a w konsekwencji zahamowania wynaczynienia krwi.

U chorych brak jest aktywacji czynnika X, co uniemożliwia wejście kaskady na kolejne etapy. Postać ciężka charakteryzuje się wytwarzaniem przez organizm inhibitora przeciwko lekom wspomagającym proces krzepnięcia.

Nowe przeciwciało monoklonalne, Emicizumab, ma analogiczne do czynnika VIII działanie, przy czym utrzymuje się w formie aktywnej przez dłuższy czas. Dodatkowo, wytworzone inhibitory nie blokują wprowadzonego przeciwciała i nie zaburzają jego skuteczności.

krwiodawcy.org

Przeciwciało jest pierwszym od ponad dwóch dekad lekiem, który wspomóc ma walkę z hemofilią wynikającą z niedoboru ósmego czynnika krzepnięcia. Na chorobę tę cierpią przede wszystkim chłopcy i mężczyźni. Na świecie zmaga się z nią 320 tysięcy osób, z których ponad połowa ma postać ciężką.

Rekomendacja Komitetu ds. Produktów Leczniczych pozwala przypuszczać, że lek pojawi się na terenie Unii Europejskiej w najbliższych miesiącach. Obecnie postuluje się o wykonywanie cotygodniowych wstrzyknięć podskórnych emicizumabu, aby zminimalizować ryzyko krwawień u chorych z hemofilią A.

New England Journal of Medicine, mat. pras.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią