Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Nowy lek hamujący stwardnienie rozsiane - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Nowy lek hamujący stwardnienie rozsiane

Autor: , dodany 26 października 2017r.

Okrelizumab, czyli lek będący humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym został zarejestrowany przez szwajcarską Agencję do spraw Rejestracji i Nadzoru nad Produktami Leczniczymi. To specyfik dający szanse dla chorujących na najcięższą postać stwardnienia rozsianego.

Na świecie zdiagnozowanych jest ponad 2,4 miliona osób z tą chorobą. Większość zachorowań ma miejsce między trzecią a piątą dekadą życia. Przez wielu uważana jest za jednostkę z autoagresji, w której organizm atakuje osłonkę mielinową neuronów mózgowych i rdzeniowych, powodując stan zapalny. W konsekwencji dochodzi do łatwej męczliwości, zaburzeń wzroku i osłabienia mięśni.

SM to choroba występująca zazwyczaj z okresowymi rzutami i następującymi po nich okresami remisji. W przypadku osób dotkniętych pierwotnie postępującą postacią SM od początku pojawiają się duże problemy z poruszaniem, a postęp choroby jest niemal liniowy, bez okresów wycofania objawów.

Zarejestrowany przez Swissmedic OKRELIZUMAB skierowany jest właśnie do pacjentów cierpiących na ten rodzaj choroby. PPMS dotyka co piątego zdiagnozowanego chorego i prowadzi do całkowitej niepełnosprawności dwa razy szybciej niż inne postaci.

Do momentu rejestracji nowego specyfiku, mimo licznych badań poświęconych SM, najcięższa postać traktowana była terapeutycznie tak samo, jak te przebiegające z okresowymi remisjami.

Badane przeciwciało monoklonalne pozytywnie oceniały badania OPERA I i OPERA II, które pokazały większą skuteczność niż wysokie dawki stosowanego dotychczas w leczeniu INTERFERON Beta-1a. Spowolnienie dotyczyło przede wszystkim dynamiki zmian w obrazie rezonansu magnetycznego, czego efektem jest ograniczenie ubytku neurologicznego i poprawa sprawności fizycznej chorych.

Podstawą do rejestracji były wyniki badania ORATORIO w trzeciej fazie klinicznej. OKRELIZUMAB spowodował zwolnienie postępowania niepełnosprawności i redukował objawy choroby w porównaniu z grupą, której podawano placebo. Substancja wpływająca na CD-20 na limfocytach B należąca do układu odpornościowego, zapobiega niszczeniu osłonki mielinowej neuronów. To właśnie to zaburzenie zakłóca przewodnictwo impulsów nerwowych blokując przemieszczanie poleceń do efektorów, czyli między innymi do mięśni. Jest to, w dużym uproszczeniu, podstawa zaburzeń neurologicznych u chorych na SM.

Lek podawany jest w dożylnej iniekcji co pół roku. Terapią OKRELIZUMABEM poddani mogą być także pacjenci chorujący na rzutowe postaci stwardnienia rozsianego.

Szwajcaria jest pierwszym krajem w zachodniej Europie, w którym dopuszczono terapię OKRELIZUMABEM. Wcześniej na taki krok zdecydowały się instytucje rejestrujące w Australii, USA, wybranych krajach Ameryki Południowej, Izraelu i na Ukrainie

O SM czytaj także tutaj.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią