Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
O świeżości produktu będzie informować kolor jego opakowania - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

O świeżości produktu będzie informować kolor jego opakowania

Autor: , dodany 7 września 2017r.

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej pracują nad innowacyjnym opakowaniem, które będzie informować konsumenta czy oferowana przez producenta żywność jest świeża. Założenie jest takie, żeby barwa opakowania zmieniała się na skutek procesów zachodzących w starzejącym się jedzeniu. Technologia tworzenia inteligentnych, biodegradowalnych opakowań, nazywanych przez badaczy indykatorami, ma opierać się na materiałach pochodzenia roślinnego. Jest to więc koncepcja proekologiczna i nieszkodliwa dla zdrowia.

– Pracujemy nad technologią przetwórstwa i modyfikacji biodegradowalnych materiałów polimerowych, które otrzymywane są z biomasy odpadowej, czyli ogólnie – z surowców roślinnych. Dodajemy do nich naturalne dodatki tj. włókna celulozowe, naturalne przeciwutleniacze pochodzenia roślinnego, które mają przedłużyć czas eksploatacji takich materiałów, czy przyczynić się do polepszenia ich właściwości mechanicznych – wyjaśnia dr Anna Masek z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej w rozmowie z PAP

Autorka projektu podkreśla, że zespół bazuje głównie na materiałach pozyskiwanych np. z odpadowej biomasy z kukurydzy. Materiał ten jest nietoksyczny i nie zawiera polimerów, zawartych w innych opakowaniach. 

Część zadania obejmuje także prace nad technologią tworzyw opakowaniowych pochodzenia roślinnego, zawierających barwne indykatory czasu starzenia.

Takie indykatory zmieniają swoją barwę pod wpływem działania promieniowania słonecznego i innych czynników klimatycznych. Tak jak jabłko, które psuje się po pewnym czasie i zmienia się jego barwa podczas naświetlania promieniowaniem UV. To zjawisko chcemy przenieść na opakowaniowe, czyli pozyskać naturalne indykatory z materiałów roślinnych – owoców i warzyw. Kupując żywność będziemy wiedzieli jak zmienia się barwa takiego opakowania i ile czasu już żywność jest przechowywana w danym opakowaniu. Będą to inteligentne opakowania, które będą informowały o świeżości zapakowanego towaru- tłumaczy dr Masek.

Prowadzony przez łódzkich badaczy projekt „Opracowanie technologii otrzymywania biodegradowalnych materiałów opakowaniowych (poliestrowych) zawierających substancje pochodzenia roślinnego” wystartował wraz z początkiem 2017 roku. Finalnych efektów można spodziewać się za mniej więcej 3 lata. Jeśli inicjatywa zakończy się sukcesem to innowacyjne opakowania będzie można zobaczyć na półkach sklepowych za około 5 lat.

 źródło: Nauka w Polsce, PAP 

Podziel się ze znajomymi

Asia

Napisz do autora: kontakt@ideanazdrowie.com

Podziel się opinią