Ołów i rtęć w suplemencie, czyli uwaga na Klin-Kler
Autor: Karolina Kowalska, dodany 4 września 2017r.
Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.
Autor: Karolina Kowalska, dodany 4 września 2017r.
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed preparatem KLIN-KLER. Sprzedawany w opakowaniach po 40 kapsułek 300 gramowych specyfik zawiera bardzo wysokie stężenia toksycznych dla człowieka ołowiu i rtęci.
Przeprowadzone w laboratorium Państwowej Inspekcji Sanitarnej analizy oznaczające poziom substancji zostały zaopiniowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny jako mogące narazić spożywającego je człowieka na przekroczenie wartości toksycznych wyżej wymienionych związków.
Ołów jest kumulującym się w organizmie związkiem wnikającym przede wszystkim do komórek krwi, sukcesywnie zaburzając ich funkcję i niszcząc je. Prowadzi to między innymi do zaburzeń w przepływie naczyniowym i zaburzeniach w produkcji krwi. W konsekwencji powoduje nadciśnienie, neuropatię i zaburzenia mózgowe. Objawami zatrucia są np. permanentne zmęczenie, porażenie mięśni, kolka czy szara obwódka dookoła zębów. W badaniu moczu pojawiają się białkomocz i krwinkomocz. W ramach leczenia podawane są wysokie dawki witamin B1 i B12.
Rtęć uszkadza błony biologiczne i wnika między innymi do komórek krwi, układu nerwowego czy nerek uszkadzając je. Przenika również przez łożysko do płodu. Objawami zatrucia rtęcią są metaliczne pieczenie w przełyku ślinotok, krwawa biegunka wynikająca z martwicy śluzowej jelit i uszkodzenia ich błon komórkowych. Pierwsze objawy są bardzo niespecyficzne: ból głowy, mięśni i osłabienie. W dalszej perspektywie dochodzi do trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.
W przypadku zaobserwowania u spożywający suplement powyższych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Niebezpieczny dla zdrowia produkt pochodzi z Wielkiej Brytanii, a jego producentem jest Ekong International (UK) z Londynu. Suplementy można zwrócić do miejsca zakupu lub zniszczyć.