Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Osteoporoza ma coraz mniej tajemnic - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Osteoporoza ma coraz mniej tajemnic

Autor: , dodany 10 sierpnia 2017r.

Będąca dużym problemem społecznym osteoporoza jest obiektem badań wielu zespołów na całym świecie od ponad dwóch wieków.  Największą zagadką jest fakt, że obciążana kość się wzmacnia. Jakie sygnały i skąd płynące stymulują te reakcje przeanalizowali naukowcy z Uniwersytetu Stanford.
Nie jest tajemnicą, że regularna aktywność fizyczna, szczególnie w młodości zwiększa masę kostną, której ubytek wiąże się ze zrzeszotnieniem kości.
Ich zdaniem znajdujące się na komórkach kości rzęski inicjujące odpowiedź genów wpływających na zmianę strategii tkankowej. Geny te „wysyłają informację” o pobudzeniu budowania kości czyli za mobilizację osteoblastów.
Informacja wysyłana ze znajdujących się na powierzchni rzęsek, jak donosi FASEB Journal, zapewnia krążenie płynu, który wpływa na spadek aktywności cyklazy adenylowej. Enzymu prowadzącego do większej ekspresji genu mobilizującego kości do wzrostu.
Badania mają przybliżyć inżynierów do stworzenia leków „wprowadzających w błąd” komórki tkanki kostnej, poprzez sugestię, że są nieustannie poddawane dużym obciążeniom. Terapia ta nie jest w stanie zastąpić faktycznych ćwiczeń wykonywanych przez chorych, w czasie których wiele bodźców trafia nie tylko do układu kostnego, ale przede wszystkim do układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią