Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Otyłość plagą XXI wieku - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Otyłość plagą XXI wieku

Autor: , dodany 2 września 2017r.

Otyłość plagą XXI wieku

W obrazie światowej otyłości w 2015 roku 107 milionów dzieci i 603 miliony dorosłych, czyli ponad dziesięć procent populacji ludzkiej cierpi na otyłość. Oznacza to, że ich Body Mass Index jest wyższy niż 30 (masa ciała podzielona przez wzrost w metrach do kwadratu). Dodatkowo 1 490 000 osób zmaga się z nadwagą, tj. ich BMI jest wyższe niż 25.
Odsetek osób otyłych w 73 analizowanych krajach podwoił się w trakcie zbierania danych, a w przypadku dzieci wzrost był jeszcze szybszy.
W ramach badania przeanalizowano mieszkańców 185 krajów na przestrzeni 35 lat (od 1980 do 2015 roku).
Niechlubny, największy odsetek chorych na otyłość dzieci i młodzieży jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie aż 13 proc. osób poniżej 18 roku życia ma BMI powyżej 30. Najniższy odsetek jest w Bangladeszu, gdzie niespełna 1 proc. dzieci ma taki problem. Jednostkowe wartości mówiące o niepełnoletnich wskazują, że w Chinach 15,3 mln a w Indiach 14,4 mln ma otyłość.
Jeśli chodzi o dorosłych 35 proc. Egipcjan to pacjenci otyli. W USA żyje 79,4 mln takich osób, a w Chinach 57,3 mln.
W Polsce 40 proc. dorosłych mężczyzn i 29 proc. kobiet ma nadwagę, a otyłość dotyka 23 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet.
Rokrocznie ponad 4 miliony osób umiera w konsekwencji chorób związanych z otyłością. Większość z nich cierpi na zaburzenia pracy serca, z nagłym zatrzymaniem krążenia w wyniku zablokowania przepływu wieńcowego na czele. Eksperci sugerują, że zbyt duży jest odsetek żywności przetworzonej, a masowy dostęp do fast foodów wspomagany potężną machiną marketingową sprzyja wybieraniu tego typu produktów. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, będące ocenie badane przez naukowców, że substancje chemiczne dodawane do produktów przetworzonych zmieniają odpowiedź hormonalną ludzkiej tkanki tłuszczowej i sprzyjają rozwojowi otyłości.
Przygotowany przez naukowców ze 133 krajów raport pod nadzorem Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) przy Uniwersytecie w Waszyngtonie został sfinansowany przez fundację twórcy koncernu Microsoft Billa Gatesa, którą współtworzy wraz z żoną Melisą.

 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią