Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Paracetamol służy także duszy - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Paracetamol służy także duszy

Autor: , dodany 10 października 2017r.

Kojarzony z lekiem pierwszego wyboru w typowych bólach paracetamol może łagodzić ból psychiczny. Nie wynika to jednak z efektu placebo obejmującego sam fakt połykania leku, ale ze złagodzenia poczucia alienacji i lęków społecznych.

Niektórzy lekarze uważają, że niektóre choroby psychiczne są wynikiem jedynie zaburzeń społecznych jakie mają miejsce na świecie. Nasilające się konflikty, liczne wykluczenia kulturowe, religijne i ekonomiczne sprzyjają powstawaniu zaburzeń różnego rodzaju.

Tym cenniejsze są informacje opublikowane w piśmie Psychological Science, że niektóre leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne można zastąpić łatwo dostępnym paracetamolem.

Dotychczas acetaminofen (farmaceutyczna nazwa paracetamolu) stosowany był w leczeniu bólu zęba, mięśni, bólach menstruacyjnych.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanu Kentucky przez zespół psychologów wskazują, że w mniej nasilonych zaburzeniach społecznych paracetamol uśmierzał objawy. Do stanów takich zaliczone zostały porzucenie, osamotnienie (również w przypadku żałoby) oraz wykluczenie.

W pierwszym etapie doświadczenia udział wzięło 62 zdrowych ochotników. Połowa z nich zażywała 1g paracetamolu dziennie, każdy co wieczór wypełniał ankietę z samooceną pozycji społecznej i związanego z nią bólu. Osoby otrzymujące lek twierdziły, że ich objawy malały w przeciwieństwie do grupy kontrolnej.

Druga część doświadczenia prowadzonego na 25 osobach polegała na podawania 2000mg acetaminofenu połowie ochotników i placebo drugiej grupie. Po niespełna miesiącu wszyscy zostali zaproszeni do gry komputerowej. Zaprojektowana tak, aby wywołać konkretne emocje społeczne zabawa połączona była z badaniem fMRI. Funkcjonalny rezonans magnetyczny unaocznił u osób dostających lek niższe pobudzenie obszarów mózgu odpowiedzialnych za reakcje emocjonalne na wykluczenie społeczne i na ból fizyczny niż u grupy badawczej. Osoby dostające placebo bardzo mocno reagowały przednią częścią wyspy oraz grzbietową częścią zakrętu obręczy, czyli odczuwały bodźce zdecydowanie intensywniej i dłużej cierpiąc.

Prowadzący badania C. Nathan DeWall w podsumowaniu napisał, że paracetamol może okresowo łagodzić subiektywny ból społeczny. Równocześnie potwierdziły się wcześniejsze doniesienia neurobiologów sugerujące, że odczuwanie bólu fizycznego i psychicznego wywołane jest przez pokrywające się częściowo mechanizmy, w analogicznych strukturach mózgu.

UWAGA!

Paracetamol (acetaminofen) nie jest lekiem obojętnym dla organizmu. Nie można przyjmować go długotrwale, w dowolnych dawkach. Może on uszkadzać wątrobę, prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz zaburzać pracę nerek.

Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń zamieszczonych na ulotce oraz konsultacja z lekarzem!

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią