Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Pocałunek: przyjemny i słodki, czy krępujący i odpychający?

Autor: , dodany 13 września 2017r.

Kulturowy aspekt całowania w usta oraz zwyczaje dotyczące formy zażyłości, jaką jest pocałunek w różnych miejscach świata to główne zagadnienia przedstawione w „American Anthropologist”. Pod lupę wziętych zostało 168 różnych kultur, przeanalizowanych przez zespół pod opieką Justina Garcia z Uniwersytetu Indiana.

Amerykańskie filmy pełne są romantycznych uniesień z długim i soczystym pocałunkiem, głównie w finałowych scenach. Nie inaczej jest w każdej innej wizualnej dziedzinie sztuki. Tymczasem okazuje się, że takie okazywanie sobie uczuć nie należy do normy kulturowej w wielu miejscach. Co więcej jest przez wiele osób uznawane jest jako niestosowne, krępujące i „skrajnie odpychające”.

Zgodnie z ustaleniami Garcii, pocałunki romantyczne, definiowane jako kontakt usta-usta (bez określenia czasu tego kontaktu) mają miejsce w 46 procentach zbadanych kultur. Najczęściej całują się tak mieszkańcy Bliskiego Wschodu i Azji gdzie odsetek wynosi ponad 73 proc. W Europie w 70 procentach kultur uznany jest taki sposób okazywania zażyłości, w Ameryce Północnej stosowane są przez 55 proc. analizowanych kultur.

Pocałunek szympansa 

Co ciekawe, badacze nie znaleźli dowodów na obecność takich pocałunków w krajach Ameryki Środkowej. Analogiczna sytuacja miała miejsce wśród przedstawicieli plemion Afryki Subsaharyjskiej, Amazonii i Nowej Gwinei. Tam etnografowie nie potrafili odszukać śladów kulturowych romantycznego całowania się wśród ludności plemiennej.

Wydaje się, że człowiek całuje się na wzór…. szympansa. Zwierzęta wybierając partnerkę/partnera całują ją nie zamykając przy tym ust. Dzięki temu nie tylko decydują się na utrwalenie relacji, ale także zasięgają wiedzy na temat stanu zdrowia wybranki/wybranka.

We wnioskach do swoich badań Justin Garcia napisał, że istnieje zależność pomiędzy złożonością i wielowarstwowością społeczeństwa, a częstością namiętnego całowania się. Swoimi statystykami zespół z Uniwersytetu Indiana podważył prace, mówiące o tym, że romantyczne pocałunki znane są obecnie w 90 proc. społeczeństw.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią

pozostałe nasze serwisy

Sport to zdrowie i energia.  IdeaSport to nasza propozycja dla aktywnych: nauka pływania dla początkujących i zaawansowanych, fizjoterapia i dogoterapia.

Co w świecie innowacji i nowoczesnych technologii piszczy, co można z tego wyciągnąć i jakie wynikają z tego
zagrożenia dla człowieka.
Telekomunikacja fachowo i bezkompromisowo.
Obiektywnie i bez cenzury!
Serwis w przygotowaniu

Motomaniacy o pojazdach na kołach i kółkach!
KLASYCZNE, stare i nowe, diesle, benzynowe i hybrydy, na dwóch i czterech kołach.
Serwis w przygotowaniu