Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Politechnika Rzeszowska w trosce o pacjentów po udarach

Autor: , dodany 2 września 2017r.

Urządzenie do treningu między innymi równowagi oraz unikania przeszkód i upadków przygotowane z myślą o pacjentach po udarach mózgu i osobach starszych zaprezentowano na 10. Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2017 w Katowicach.
Wielomodułowy sprzęt z siedziskiem, oparciem, podnóżkiem i wysięgnikiem podłączony jest do monitora, na którym widoczne są wyniki sczytywane z czujników w każdym z elementów. Dzięki temu przeanalizowane mogą zostać oddzielnie każda z nóg czy rąk. Możliwa jest też zmiana kąta nachylenia zarówno siedziska jak i podpory stóp.
W zamyśle projektu Jacka Muchy i Jacka S. Tutaka z Politechniki Rzeszowskiej była troska o osoby w słabej kondycji zdrowotnej, w trakcie rehabilitacji psychomotorycznej czy tracące możliwości sprawnego poruszania w skutek upływu czasu. To właśnie takie osoby narażone są na zaburzenia równowagi w czasie korzystania ze środków masowej komunikacji czy w innych ludzkich skupiskach. Każde zaburzenie koordynacji ruchów może być przyczyna licznych urazów, które szczególnie u seniorów i osób w trakcie rekonwalescencji często są powikłane i słabo się goją.
Zaprojektowane przez inżynierów z Rzeszowa urządzenie ma przyspieszyć rehabilitację dzięki ćwiczeniom równowagi, koordynacji oraz wzmacnianiu mięśni. Jednym z ciekawszych rozwiązań zaproponowanych przez Muchę i Tutaka jest opcja niestabilnego, ruchomego podłoża, które wprowadza do mechanicznych ruchów dodatkowe zmienne i bodźce, na które chory musi zareagować, aby zapobiec upadkowi. Pierwsze ćwiczenia można wykonywać z poręczą, a następnie złożyć ją i ćwiczyć samodzielnie.
Aby nie dopuścić do odczucia monotonii pacjenci mogą wykonywać ćwiczenia fizyczne grając w gry w wirtualnej rzeczywistości, która pozwala odkrywać nieznane miejsca, przestrzenie i kultury. Dzięki podłączonemu komputerowi wszystkie sesje na urządzeniu poddawane są kontroli oraz raportowane. Wgląd do takich danych może być cenną wskazówką dla rehabilitantów i fizjoterapeutów.
Twórcy rozwiązania pracują nad jego udoskonalaniem. W pierwszej kolejności chcą dołączyć specjalne okulary kompatybilne z zestawem gier.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią

pozostałe nasze serwisy

Sport to zdrowie i energia.  IdeaSport to nasza propozycja dla aktywnych: nauka pływania dla początkujących i zaawansowanych, fizjoterapia i dogoterapia.

Co w świecie innowacji i nowoczesnych technologii piszczy, co można z tego wyciągnąć i jakie wynikają z tego
zagrożenia dla człowieka.
Telekomunikacja fachowo i bezkompromisowo.
Obiektywnie i bez cenzury!
Serwis w przygotowaniu

Motomaniacy o pojazdach na kołach i kółkach!
KLASYCZNE, stare i nowe, diesle, benzynowe i hybrydy, na dwóch i czterech kołach.
Serwis w przygotowaniu