Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Prażona kukurydza jako cenne źródło przeciwutleniaczy - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Prażona kukurydza jako cenne źródło przeciwutleniaczy

Autor: , dodany 7 października 2016r.

Mimo, że popcorn nie cieszy się najlepszą prasą ze względu na zakwaszanie organizmu, tłuszcz na którym powstaje prażona kukurydza i duże ilości soli dodawane w komercyjnej produkcji, warto też przytoczyć kilka pozytywów.

Popcorn po lupę wzięli jego miłośnicy – Amerykanie. W ich badaniach zaskakujący jest fakt, że w pełnoziarnistych produktach, takich jak płatki śniadaniowe czy właśnie prażona kukurydza, wykryto duże ilości przeciwutleniaczy.

Zboża jako nowa recepta na wolne rodniki

Do tej pory polifenolowe przeciwutleniacze kojarzyły się przede wszystkim z warzywami i owocami. Szczególnie dużo znajduje się ich w jagodach, wiśniach i winogronie, a także w czekoladzie, orzechach, oliwie z oliwek, kawie, herbacie i czerwonym winie.

Ich korzystny wpływ na organizm człowieka polega na neutralizacji wolnych rodników, czyli cząsteczek uszkadzających białka i DNA. Stąd liczne badania prowadzone w celu wykorzystania tych związków w terapii chorób serca czy niektórych nowotworów.

– Odkryliśmy, że w rzeczywistości produkty z pełnego ziarna zawierają tyle polifenoli na jeden gram co owoce i warzywa – komentuje badania prowadzący zespół doktor Joe Vinson, chemik z Uniwersytetu Scranton w Pensylwanii.

W cytowanej przez serwis EurekAlert wypowiedzi, doktor Vinson przypomina o korzystnym dla zdrowia wpływie błonnika zawartego w produktach pełnoziarnistych. Pszenica, kukurydza, owies i ryż mają najwięcej składników obniżających ryzyko rozwoju nowotworu i choroby wieńcowej serca.

Popcorn: najlepszy domowy 

Spośród wszystkich przekąsek to właśnie popcorn jest najbogatszym źródłem polifenolowych przeciwutleniaczy. Najlepiej przygotowywać go w przeznaczonych do tego urządzeniach, które nie wymagają tłuszczu. Wysoka temperatura sprawia, że białe kuleczki są pełniejsze i mają słodkawy posmak, którego nie warto burzyć solą.

Dane dotyczące badania zawartości składników odżywczych w produktach pełnoziarnistych przedstawione zostały na 238. Narodowym Spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią