Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Próchnia zębów powoduje choroby jelit i innych organów

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Próchnica zapali jelita

Autor: , dodany 6 listopada 2017r.

U podłoża chorób jelit mogą leżeć bakterie kolonizujące jamę ustną. Zespół drażliwego jelita, czy nieswoiste choroby zapalne jelit u osób predysponowanych genetycznie? Takie skutki może przynosić próchnica zębów.

Wrzodziejące zapalenie jelit, czy choroba Leśniowskiego-Crohna to choroby dotykające coraz większą liczbę osób. Niestety, w dłuższej perspektywie znacząco obniżają jakość życia chorego.

Chińska Akademia Nauk Medycznych opublikowała w piśmie Science wnioski z przeprowadzonych przez jej naukowców badań. W ramach prób klinicznych badacze implementowali bakterie jamy ustnej człowieka do jelit myszy. Mikroorganizmy wprowadzane były sterylnie, bezpośrednio do przewodu pokarmowego. Nie dawano enzymom gryzoni szansy na usunięcie zagrożenia na poziomie pyska.

W efekcie u myszy rozwinął się stan zapalny w przewodzie pokarmowym, którego patogenem była Klebsiella pneumoniae. Jest to bakteria występująca w jamie ustnej, w dużej części populacji chorującej na próchnicę. Bakterie wprowadzano do jelit zwierząt zdrowych oraz chorych na zapalenie jelita.  

Przed eksperymentem wykazano, że w stolcu pacjentów z zapaleniami jelit jest bardzo wysokie miano bakterii charakterystycznych dla jamy ustnej. Na tej podstawie zaczęto analizować zależność pomiędzy stanem uzębienia, a nasileniem i progresją choroby.

Wiadomo, że badacze nie poprzestaną na znalezieniu powyższej zależności. Trwają pracę mające pokazać wpływ stosowania środków odkażających jamę ustną na stan zapalny w jelitach. W dalszej perspektywie mają pojawić się wytyczne dotyczące profilaktyki chorób przewodu pokarmowego o podłożu bakteryjnym oraz sposoby ich leczenia

Niedawno pojawiły się także badania sugerujące, że bakterie powodujące choroby dziąseł wpływają także na rozwój i przebieg zapalenia oskrzeli oraz płuc.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią