Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Przymus bezpośredni na nowych zasadach - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Przymus bezpośredni na nowych zasadach

Autor: , dodany 28 października 2017r.

Zgodnie z decyzją sejmu projekt ustawy o ochronie zdrowia psychicznego został zmieniony. Do jej wejścia potrzebna jest jeszcze decyzja Senatu, nie należy się jednak spodziewać długich prac nad jej uchwaleniem.

Nowelizacja dotyczy ustawy z 19 sierpnia 1994 roku dotyczącej zdrowia psychicznego, która była efektem prac i orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, którego decyzję podtrzymywał Trybunał Konstytucyjny.

Najważniejszymi zmianami zawartymi w projekcie są kwestie przekazania osoby pod opiekę tzw. DPS-ów czyli Domów Pomocy Społecznej. Będzie to teraz możliwe jedynie za zgodą osoby cierpiącej na zaburzenia mentalne lub po orzeczeniu sądu w tej sprawie.

W dalszej kolejności dotyczy to najbliższych pacjenta, którzy będą mogli wystąpić do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przyjęcie chorego do placówki. Do grona osób upoważnionych do wnioskowania należą przedstawiciele ustawowi, małżonkowie, krewni w linii prostej, rodzeństwo oraz osoba sprawująca faktyczną opiekę.

Nowe uprawnienia zyskują także kierownicy domu pomocy społecznej. Będą oni mogli występować do sądu w sprawie podopiecznego, w sytuacji w której zmienią się okoliczności uzasadniające przyjęcie danej osoby (bez jej zgody) do podległego im ośrodka.

W zapisach nowelizacji są także nowe wytyczne dotyczące środków przymusu bezpośredniego, w tym monitorowania pomieszczeń oraz fizycznego ograniczenia (tzw. pasów). Odrębny punkt stanowią kwestie finansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychiatrycznej.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią