Przymus bezpośredni na nowych zasadach
Autor: Karolina Kowalska, dodany 28 października 2017r.
Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.
Autor: Karolina Kowalska, dodany 28 października 2017r.
Zgodnie z decyzją sejmu projekt ustawy o ochronie zdrowia psychicznego został zmieniony. Do jej wejścia potrzebna jest jeszcze decyzja Senatu, nie należy się jednak spodziewać długich prac nad jej uchwaleniem.
Nowelizacja dotyczy ustawy z 19 sierpnia 1994 roku dotyczącej zdrowia psychicznego, która była efektem prac i orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, którego decyzję podtrzymywał Trybunał Konstytucyjny.
Najważniejszymi zmianami zawartymi w projekcie są kwestie przekazania osoby pod opiekę tzw. DPS-ów czyli Domów Pomocy Społecznej. Będzie to teraz możliwe jedynie za zgodą osoby cierpiącej na zaburzenia mentalne lub po orzeczeniu sądu w tej sprawie.
W dalszej kolejności dotyczy to najbliższych pacjenta, którzy będą mogli wystąpić do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przyjęcie chorego do placówki. Do grona osób upoważnionych do wnioskowania należą przedstawiciele ustawowi, małżonkowie, krewni w linii prostej, rodzeństwo oraz osoba sprawująca faktyczną opiekę.
Nowe uprawnienia zyskują także kierownicy domu pomocy społecznej. Będą oni mogli występować do sądu w sprawie podopiecznego, w sytuacji w której zmienią się okoliczności uzasadniające przyjęcie danej osoby (bez jej zgody) do podległego im ośrodka.
W zapisach nowelizacji są także nowe wytyczne dotyczące środków przymusu bezpośredniego, w tym monitorowania pomieszczeń oraz fizycznego ograniczenia (tzw. pasów). Odrębny punkt stanowią kwestie finansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychiatrycznej.