Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Ratownicy też będą zdawać państwowy egzamin - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Ratownicy też będą zdawać państwowy egzamin

Autor: , dodany 20 września 2017r.

Ministerstwo Zdrowia poddało konsultacją społecznym projekt rozporządzenia dotyczącego Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. PERM zamykać edukację ratownika i odbywać się po odbyciu studiów i sześciomiesięcznej praktyki (960 godzin dydaktycznych). Dotychczas absolwenci ratownictwa, na uczelniach macierzystych, zdawali egzamin teoretyczny i praktyczny, który wraz z dyplomem dawał im prawo wykonywania zawodu.

PERM jak Lekarski Egzamin Krajowy

W projekcie zawarte są informacje dotyczące zakresu materiału obowiązującego na egzaminie testowym, przytoczone są obowiązki i prawa Zespołów Egzaminacyjnych oraz osób uprawnionych do przystąpienia do PERM. Egzamin odbywać się będzie w dwóch sesjach (prawdopodobnie wiosennej i jesiennej podobnie jak LEK), składać się będzie z 200 pytań testowych. Zgodnie z planem MZ przewodniczący jednej z 32 komisji egzaminacyjnych zarobić ma 300 złotych, członkowie komisji (288 osób) po 130 złotych. Sumarycznie koszty komisji to około 50 tys. Złotych. Około 40 tysięcy złotych rozdysponowane będzie na stworzenie i weryfikacje/opiniowanie testów.

Zgodnie z projektem egzamin obowiązywał będzie osoby, które swoją edukacje rozpoczną po 30 września 2017 roku, stąd data pierwszej weryfikacji planowana jest na 2020 rok. Ministerstwo szacuje, że rocznie do weryfikacji przystąpi 2500 osób, a koszt zorganizowania testu dla jednej osoby to około 134 złote. Opłata za jeden egzamin dla przystępującego szacowana jest na kwotę 140-150 złotych. Budżet państwa wzbogaci się zatem rocznie o 2 800 000 złotych z tytułu opłaty za Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego, za który zapłacić przyjdzie kandydatom na ratowników.

Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Zdrowia PERM będzie narzędziem do rzetelnej weryfikacji wiedzy przyszłych ratowników i w bardzo korzystnie wpłynie na rynek pracy.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią