Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Sejm przyjął ustawę o solariach: czy solaria znikną w Polsce?

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Czy solaria znikną z Polski?

Autor: , dodany 15 września 2017r.

Jaki będzie efekt nowych przepisów? Czy solaria znikną z Polski? 12 września Sejm rozpatrzy projekt ustawy ograniczającej korzystanie z solariów. Trwa debata nad złożoną przez prezydenta ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium (dalej: ustawa o solariach). To nie oznacza jednak, że solaria znikną w Polsce całkowicie.

Za dużo czerniaka

Prezydencka ustawa o solariach ma na celu ograniczenie zachorowań na nowotwory skóry, dzięki zwiększeniu świadomości ludzi dotyczącej szkodliwości działania promieniowania opalających lamp.

„Liczba zarejestrowanych zachorowań na czerniaka złośliwego skóry, według danych zawartych w Krajowym Rejestrze Nowotworów, w latach 1999-2014 wzrosła prawie dwukrotnie – z 1606 przypadków do 3109” – przytacza się dane z KRN w uzasadnieniu do ustawy.

W ramach projektu wyznaczono dwie grupy rozwiązań. Z jednej strony bardzo szczegółowo określone zostały regulacje dotyczące działalności jaką jest prowadzenie solariów. Z drugiej, pojawić mają się przepisy nakładające na administrację publiczną obowiązki mające na celu ochronę zdrowia społeczeństwa przed następstwami korzystania ze sztucznego opalania. W założeniach do tych zapisów napisano, że korzystanie z solarium jest tak samo szkodliwe jak uzależnienie od alkoholu czy papierosów. Zdaniem przedkładającego projekt, świadomość negatywnych konsekwencji opalania w kapsułach jest znikoma, a część osób uważa, że solaria mają aspekt prozdrowotny. Do zadań administracji należeć więc będzie edukowanie obywateli.

Solaria od 18 roku życia

Jeśli chodzi o świadczenie usług projekt przewiduje:

1.       Całkowity zakaz korzystania z solariów przez małoletnich.

Wynika on ze zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór skóry u osób u których skóra jest delikatniejsza i bardziej podatna na promieniowanie UV. Rozwiązanie to ma być analogiczne do zapisu w ustawie o przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz o ochronie zdrowia przed następstwem używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, czyli zablokowanie prawne możliwości korzystania z solariów przed ukończeniem 18 roku życia.

2.       Umieszczanie informacji o ryzyku jakie niesie ze sobą korzystanie ze sztucznego opalania w każdym miejscu świadczącym usługi tego rodzaju.

3.       Całkowity zakaz promocji i reklamy placówek z solariami

Projekt ustawy w najbliższy wtorek zostanie poddany dyskusji, a następnie przejdzie pod głosowanie sejmu, który (po naniesienie ewentualnych poprawek) może przyjąć ustawę na najbliższym posiedzeniu.

Projekt ustawy i uzasadnienie można znaleźć tutaj.

Do projektu zgłoszone zostały już poprawki. Przewidują one m.in. kary od 1 tys. zł do 50 tys. zł dla placówek naruszających ustawę.

[Aktualizacja]: 15 września Sejm przyjął zdecydowaną większością głosów sprawozdanie Komisji Zdrowia o poprawkach do prezydenckiego projektu. Zgodnie z treścią ustawy ma ona wejść 3 miesiące po ogłoszeniu.

 

 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią