Strofantyna sposobem męskiej antykoncepcji
Autor: Bartłomiej Trybuła, dodany 2 kwietnia 2018r.
Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.
Autor: Bartłomiej Trybuła, dodany 2 kwietnia 2018r.
Od dekad temat antykoncepcji poruszany jest w kontekście zabezpieczenia kobiet przed zapłodnieniem. To panie ponoszą ciężar i medyczne konsekwencje wyborów metody zapobiegania ciąży. Niekiedy to czy wybierane są plastry, tabletki czy metody mechaniczne takie jak wkładki czy spirale, w niewielkim stopniu zależy od kobiety. Ostatnie słowo mają partnerzy, którzy na pierwszym miejscu stawiają swój komfort, a dopiero w drugiej kolejności dbają o swoją partnerkę.
Uniwersyteckie zespoły badaczy z Minnesoty i Kansas poszukują preparatu, który na jakiś, określony czas uniemożliwił by plemnikom zapłodnienie. Na obecnym etapie pracy wygląda na to, że kluczem do sukcesu może być strofantyna.
Ouabaina, znana jako strofantyna, jest związkiem zawartym w nasionach skrętnika wdzięcznego (Strophanthus gratus). Roślina naturalnie występuje w Afryce, gdzie plemienna ludność wykorzystuje ją do zatruwania strzał.
Strofantyna stosowana jest jako glikozyd nasercowy w ostrej i przewlekłej niewydolności serca. Jej działanie jest bardzo silne i szybkie, a przy tym krótkotrwałe.
Chemicznie jest silnym inhibitorem pompy sodowo-potasowej obecnej w błonach komórkowych. Żywe plemniki mają bardzo efektywną pompę, która między innymi stymuluje witki. Zablokowanie tej funkcji ouabainą sprawi, że dotarcie do komórki jajowej plemnika będzie niemożliwe, z powodu zbyt wolnego i nieefektywnego przemieszczania się męskich komórek.
Występująca w naturze strofantyna nie może być podawana jako środek antykoncepcyjny, ze względu na powinowactwo do komórek serca.
W plemnikach pompa zbudowana jest nieco inaczej niż w pozostałych komórkach i właśnie z tej odmienności chcą skorzystać naukowcy. Ich zdaniem zablokowanie jednej z podjednostek pompy za sprawą syntetycznego analogu strofantyny wpływa tylko na męskie komórki płciowe.
W czasie prowadzonych w laboratoriach badań na szczurach okazało się, że podanie ouabainy zmniejszyło ruchliwość plemników o ponad połowę. Nie zmieniła się przy tym ilość i jakość samego nasienia. Efekt preparatu jest odwracalny i ograniczony czasowo. Dawka podawana zależna jest od wielu osobniczych cech samców.
Kolejne etapy analiz prowadzone będą już na komórkach ludzkich. Ich wyników należy się spodziewać w ciągu kilku najbliższych kwartałów.
Źródło: Journal of Medicinal Chemistry