Styczniowe dane na temat wydatków na reklamę leków
Autor: Karolina Kowalska, dodany 8 lutego 2018r.
Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.
Autor: Karolina Kowalska, dodany 8 lutego 2018r.
Instytut Monitorowania Mediów zestawił wydatki na promowanie produktów i usług największych branż. Należą do nich handel, motoryzacja, finanse, telekomunikacja i farmacja. Ta ostatnia odpowiada za 51 proc. całkowitych nakładów reklamowych.
Największe środki rozdysponowane na media tradycyjne przeznaczone są na reklamę telewizyjną (około 67 proc. całej kwoty), następnie na radio, a jednie 9 proc. budżetów reklamowych firm promujących leki i suplementy trafia do gazet.
Wśród farmaceutyków najczęściej promowane były produkty mające wspomagać organizm w walce z infekcjami oraz wspierać dobrostan w postaci witamin i minerałów. Drugą grupę stanowią produkty mające pomóc w walce z przeziębieniem, które odpowiadają za 11 proc. reklam. Suplementy diety stanowią co 13 reklamę produktów.
Na pierwszym miejscu najczęściej promowanych produktów był Molekin D3, na którego promocje przeznaczone zostało ponad 8,2 mln złotych.
Drugi w zestawieniu był Ibuprom, którego reklama kosztowała około 7,75 mln złotych. Kolejne miejsca zajęły odpowiednio preparaty Desmoxan (mający ułatwić walkę z uzależnieniem od nikotyny), Vitotal Herbapect. Reklama każdego z wyżej wymienionych produktów kosztował ponad 6 mln złotych.