Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Ekstrakt z syropu klonowego wspomaga antybiotykoterapię

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Syrop klonowy wspomaga antybiotykoterapię

Autor: , dodany 1 października 2017r.

Syrop klonowy nie tylko jako dodatek do lodów i ciast? Antybiotykoterapia wspierana spożywaniem ekstraktu z syropu klonowego jest skuteczniejsza w walce z bakteriami niż terapia jednolekowa – donoszą badacze z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill.

Sam syrop klonowy bezsilny

Syrop klonowy, bez wody i cukru, stosowany był w walce między innymi z pałeczkami okrężnicy (bakteriami Escherichia coli), pałeczkami odmieńca dziwacznego (Proteus mirabilis) oraz pałeczce ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa).

Samodzielnie nie wpływał na ilościowe zmiany w patologicznym mikrobiomie. Naukowcy połączyli go z cyprofloksacyną i karbenicyliną, antybiotykami stosowanymi na szeroką skalę w terapii zakażeń. Okazało się, że bakterie ginęły przy stosowaniu dawek nawet o 90 proc. mniejszych niż przy terapii tylko lekiem. Owady, muszki owocowe i larwy moli, zainfekowane odpowiednimi szczepami, żyły znacznie dłużej niż zwierzęta, które nie dostawały ekstraktu.

Mechanizm walki z bakteriami

Zdaniem dr Nathalie Tufenkji, przewodniczącej pracom, efektem włączenia do terapii syropu klonowego jest zwiększenie przepuszczalności komórek bakterii. Dzięki temu antybiotyki mogą szybciej penetrować ich wnętrze. Dodatkowo związki fenolowe blokują bakteryjną pompę odpowiedzialną za usuwanie antybiotyków ze środka organizmu patogenu.

Pierwsze doniesienia o skuteczności syropu klonowego opisywane były w 2015 r. w „Applied and Environmental Microbiology”. Podano,  że same związki fenolowe w produkcie nie mają działania bakteriobójczego, ale w połączeniu z antybiotykami stanowią silne oręże w walce z zakażeniami.

Dalsze eksperymenty prowadzone będą na myszach. Jeśli wypadną pozytywnie – także na ludziach.  Jeśli wyniki się potwierdzą ekstrakt z syropu może zwiększyć efektywność leczenia infekcji. Zmniejszą się też działania niepożądane i efekty uboczne antybiotyków.

Wyniki analiz kanadyjskiego zespołu zostały zaprezentowane na 253 konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w San Francisco. Nie zawierają  odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu syrop ze sklepu pomoże zwalczyć chorobę leczoną antybiotykiem. Można jednak założyć, że wpływ ten będzie pozytywny.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią