Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Taniec dla młodości. Taniec stymuluje mózg lepiej niż fitness

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Taniec dla młodości

Autor: , dodany 14 września 2017r.

Taniec i jego nauka efektywniej stymuluje mózg niż zajęcia na siłowni, czy fitness.  Seniorzy uczestniczący w regularnych zajęciach nauki tańca starzeją się wolniej niż ci, którzy decydują się na inne aktywności.

Badania z ośrodka w Magdeburgu prowadzone były na 26 ochotnikach, których średnia wieku wynosiła 68 lat. 14 osób brało czynny udział w zajęciach różnych rodzajów tańca, a pozostali chodzili regularnie na fitness.

Przeprowadzone w Niemieckim Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych analizy obrazowe seniorów po ukończeniu zajęć pokazały wzrost objętości mózgu w rejonie hipokampa czyli części odpowiedzialnej za zapamiętywanie i kojarzenie. U „tancerzy” wzrosła liczba obszarów w lewej części hipokampa, w tym zakrętu zębatego. Poprawie uległo również poczucie równowagi i stabilności ruchu.

Taniec ogólnorozwojowy

Autorka badania dr Kathrin Rehfeld podkreślała, że zmiana stylów tańca, rytmów im towarzyszących oraz schematów  poruszania wymagała od uczestników dużej koncentracji oraz mobilizacji w działaniu pod presją czasu wynikającego z muzyki. Takie zajęcia są niekontuzjogenne, a przy tym wymagają aktywności aerobowej, czuciowej, ruchowej i umysłowej.

W podsumowaniu, opublikowanych we Frontiers in Human Neuroscience, badań doktor Rehfeld stwierdza, że taniec jest ciekawą metodą, która może spowalniać, a być może nawet przeciwdziałać pogarszaniu się sprawności fizycznej i umysłowej wynikającej z wieku. U pacjentów z demencją reakcja na znane dźwięki jest zazwyczaj dużo silniejsza niż na inne bodźce zmysłowe. Odruch ten wykorzystywany jest podczas zajęć tanecznych.

Rozwój hipokampa jest też ważny elementem w kontekście choroby Alzheimera, w której ulega on uszkodzeniu.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią