Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Technologiczne wsparcie dla diabetyków - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Technologiczne wsparcie dla diabetyków

Autor: , dodany 4 października 2017r.

Nad nowoczesnym sposobem kontroli glikemii oraz podawania leków pracują w Łodzi specjaliści lekarze i inżynierowie. Za cel postawili sobie stworzenie programu komputerowego dbającego o chorych z cukrzycą typu pierwszego. 

W leczeniu cukrzycy największym wyzwaniem pozostaje utrzymywanie stabilnego poziomu glikemii. Jest to zadanie niezwykle trudne, szczególnie dla osób ze świeżo rozpoznaną chorobą, dzieci oraz starszych, których zawodzi pamięć.

Najefektywniejsze są pomiary glikemii w czasie rzeczywistym i pulsacyjne suplementowanie insuliny w celu obniżenia poziomu cukru.

Komputery i sensory

Profesor Wojciech Fendler, kierownik Zakładu Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opowiedział PAP o przygotowywanym rozwiązaniu:

– Tworzymy nowy rodzaj badania kontrolnego, nowy rodzaj wskaźnika klinicznego, który pozwoli nam powiedzieć, że u danego pacjenta stężenie glukozy we krwi jest niestabilne. Wówczas możemy określić nową dawkę insuliny, zastosować pompę insulinową tak, żeby ustabilizować tę zmienność glikemii, co przełoży się w późniejszym czasie na powikłania cukrzycowe- wyjaśnia naukowiec.

Docelowo rozwiązanie ciągłego pomiaru stężenia glukozy ma zastąpić pomiary wykonywane poprzez ukłucia i badania glukometrem. Czujnik wszczepiony w pacjenta mierzyć będzie „cukier” co kilka minut oraz zapisze każde odchylenia. Da to zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi wykres zmian na przestrzeni ustalonego okresu, a nie wybiórcze dane z przypadkowych pomiarów.

Ilość danych generowanych przez sensor jest przytłaczająca, dlatego z pomocą przychodzą inżynierowie pracujący nad sposobem zapisywania i analizy informacji.

Aby zapobiec powikłaniom 

Wiele badań nad cukrzycą pokazuje, że właśnie zmienność stężenia cukru we krwi jest głównym czynnikiem generującym powikłania. Niedokrwienia, utrata wzroku czy kardiomiopatie mogą być zahamowane dzięki liniowym zmianom poziomu glukozy, analogicznym do utrzymywanych przez organizmy zdrowe.

Program komputerowy, nad którym obecnie pracują specjaliści z łódzkich instytutów, jest ewolucją zaprezentowanego 3 lata temu rozwiązania. Wcześniejsze zestawienia pokazywały pomiary maksymalnie dwu, trzy dniowe. Obecne wymagania sprzętowe oraz sugestie klinicystów uznają takie rozwiązanie za niewystarczające. Dlatego niezbędne jest narzędzie tworzące zapis nieskończony, a równocześnie będzie łatwe w analizie dla lekarzy.

Zdaniem Profesora, medycyna i badania translacyjne mogą przybliżyć teoretyczną naukę i klinikę. Często bowiem praca wykonywana przy komputerach może być faktycznie wykorzystywana w procesie diagnostycznym i terapeutycznym.

Równocześnie prowadzone są analizy ilości danych traconych przez sensor, w skutek różnych zmian. Ważne są bowiem np. zmiany temperatury (zarówno otoczenia, jak i wewnętrznej), wzmożona aktywność, czy np. spożywanie alkoholu przez pacjentów. Istotne jest czy brak informacji w takich okolicznościach może wpłynąć na ogólny stan pacjenta i całościowy odczyt danych.

Międzyuczelnianym zespołem kieruje doktor Andrzej Romanowski, zajmujący się statystyką informatyczną między innymi na potrzeby medyczne. W jego skład wchodzą lekarze, statystycy i bioinformatycy z Instytutu Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

Nowy program przetwarzający dane powinien być gotowy do końca pierwszego półrocza przyszłego roku.

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią