Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Transplantacyjne puzzle w Gliwicach - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Transplantacyjne puzzle w Gliwicach

Autor: , dodany 31 października 2017r.

Instytut Onkologii w Gliwicach przeprowadził kolejną pionierską operację przeszczepienia narządów twarzy i szyi. Pacjentowi przywrócono tym samym możliwość normalnego oddychania, jedzenia i mówienia.

13 października okazał się niezwykle szczęśliwym dniem dla 63-letniego pacjenta, który przeszedł złożoną transplantację krtani, gardła, przełyku, tarczycy, przytarczyc, kości gnykowej  oraz mięśni szyi i pokrywającej narządy skóry.

Historia chorego jest przykładem niesamowitych możliwości jakie niesie ze sobą rozwój medycyny wymiennej.

9 lat temu, w wyniku pozapalnej marskości wątroby, pan Krzysztof zakwalifikowany został do przeszczepu wątroby. Narząd został przyjęty przez jego organizm dzięki immunosupresyjnym lekom. Ta sama terapia przyczynić się mogła do rozwinięcia nowotworu krtani, którego resekcja w 2011 roku spowodowała wytworzenie się przetoki skórno-gardłowej. Pacjent nie mógł samodzielnie jeść czy mówić. Oddychanie zapewniała choremu rurka tracheotomijna, czyli sztuczny otwór na przedniej ścianie tchawicy. W kolejnych latach, po trzech chirurgicznych próbach naprawienia stanu chorego i podniesienia jego komfortu życia, postanowiono o rozpoczęciu prac na przeszczepem.

Szefem zespołu transplantacyjnego był profesor Adam Maciejewski, który podobny zabieg przeprowadził już dwa lata temu.

Argumentem za tym, aby pan Krzysztof był leczony za pomocą wymiany narządów, był między innymi fakt, że chory przyjmował już leki zapobiegające odrzutowi.

– Wcześniejsza immunosupresja pozwala na wytworzenie pewnej tolerancji mechanizmów, w których wykonanie kolejnego przeszczepu jest znacznie bezpieczniejsze niż przeszczepianie pierwotne narządów – wyjaśniał prof. Maciejewski.

źr: Nowiny Gliwickie

Rozszerzona transplantacja trwała 11 godzin. Pacjent po 10 dniach od zabiegu pojawił się na konferencji prasowej. Podziękował lekarzom i personelowi medycznemu za szansę na normalne życie po czym został zawieziony na rehabilitację. Niejako w jego imieniu wypowiadał się pierwszy pacjent profesora Maciejewskiego, który jest pod opieką gliwickiej kliniki, ale na co dzień pracuję i „wrócił do życia”.

Gliwicka klinika specjalizuje się w chirurgii rekonstrukcyjnej. W maju 2013 roku w tamtejszym Instytucie Onkologii przeprowadzono pierwszy na świecie ratujących życie przeszczep twarzy. 37 letni dziś pacjent przeżył poważny wypadek, w chwili kiedy Zespół przygotowywał inną pacjentkę do zabiegu. Cierpiąca na nerwiakowłókniakowatość kobieta została zoperowana w grudniu tego samego roku.

Rocznie śląski ośrodek przeprowadza 250-300 zabiegów rekonstrukcyjnych, najwięcej w skali kraju. 70 procent z nich to przeszczepy dotyczące głowy i szyi, co piąta operacja to rekonstrukcja sutka, a pozostałe mają na celu przywrócenie sprawności kończyn lub przeszczepienie innych narządów.

 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią