Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Smartfon obniża potencjał intelektu - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Smartfon obniża potencjał intelektu

Autor: , dodany 21 sierpnia 2017r.

Od kilku lat, kiedy klasyczne telefony komórkowe zastąpione zostały smartfonami, naukowcy zachodzą w głowę jaki jest wpływ tych urządzeń na codzienne funkcjonowanie ludzkich organizmów.
Coraz częściej pojawiają się głosy, że negatywny wpływ elektronicznych gadżetów, w dłuższej perspektywie czasowej może być przyczyną zmian otępiennych, zaburzeń pracy fizjologicznego rozrusznika serca czy zmian psychicznych.
Naukowcy z University of Texas, dowiedli, że osoby, które trzymają w dłoni lub mają urządzenia na wyciągnięcie ręki pracują intelektualnie mniej efektywnie, niż wtedy kiedy telefony zostawiają w innym pomieszczeniu.  Co ciekawe, nie ma znaczenia czy urządzenie jest włączone czy wyłączone.
Sam fakt, że jest w pobliżu wpływał na badanych negatywnie.
Przed rozpoczęciem, uczestnicy proszeni byli o wyciszenie urządzeń oraz położenie na blacie ekranem skierowanym w dół, w kieszeni lub torebce, albo w innym pomieszczeniu.
Proponowane przez naukowców ze znajdującej się w Austin uczelni zadania opierały się przede wszystkim na zadaniach matematycznych, wymagających koncentracji i spostrzegawczości.
Wnioski wynikające z badania są jednoznaczne i wskazują, że osoby, których smartfony zostały w innym pomieszczeniu szybciej i efektywniej rozwiązywały zadane im problemy niż osoby, które miały świadomość „obecności” swojego telefonu.
Zgodnie z analizą Adriana Ward’a, prowadzącego badanie, przeprowadzone próby potwierdzają wysuwane wcześniej sugestię o tym, że smartfony zaburzają możliwości poznawcze mózgu oraz zaburzają płynność myślenia.
 W badaniach prowadzonych przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych udział wzięło 800 użytkowników.
 
źródło: Journal of the Association for Consumer Reasearch
 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią