Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Wciągnij brzuch! - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Wciągnij brzuch!

Autor: , dodany 26 września 2017r.

Niepełnosprawne dzieci oraz ich rodzice byli inspiracją badań przeprowadzonych przez naukowców z dwóch śląskich uczelni.

O ile osoby niepełnosprawne poddawane są często różnym terapiom ruchowym i rehabilitacjom, o tyle ich opiekunowie są pozostawieni sami sobie. Codzienna troska o dziecko wymaga nie lada kondycji fizycznej i obciążona jest dużym ryzykiem problemów zdrowotnych. W pierwszej kolejności niedomagać zaczyna kręgosłup nadwyrężony ciągłym podnoszeniem, przenoszeniem i dźwiganiem.

Nie jest to grupa odosobniona. Na ból pleców, przede wszystkim w okolicy lędźwiowej, skarży się co drugi Polak. Co czwarty cierpi z tego powodu przewlekle.

Razem po zdrowe plecy

Wspólny projekt Politechniki Śląskiej i Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach miał za zadanie przeanalizować problem i podać możliwie jak najprostszą receptę na pomoc. 

Doktorantka Katedry Biomechatroniki Wydziału Inżynierii Biomedycznej PŚ, Katarzyna Nowakowska, zajmuje się modelowaniem układu ruchu człowieka poddawanego różnym obciążeniom. Szczególny nacisk położony na najsłabszy odcinek kręgosłupa czyli popularne lędźwie.

W początkowym etapie zebrane zostały ankiety dotyczące życia, pracy i towarzyszącego dyskomfortu bólowego. Później przeprowadzone zostały badania kinematyki czynności dnia codziennego. Należały do nich nie tylko prace wykonywane w ramach obowiązków, ale także czynności codzienne, jak siedzenie, podnoszenie przedmiotów i inne.

AnyBody, a nie „anybody”

Do analizy danych naukowcy wykorzystali system modelowanie AnyBody. Narzędzie symulacji pozwala ustalić jakie reakcje i interakcje zachodzą w układzie szkieletowo-mięśniowym człowieka w czasie ruchu. A następnie ustalić optymalne ustawienia ciała dla danej czynności.

Specjaliści fizjoterapii z katowickiego AWF-u, na podstawie wyników, przygotowali ćwiczenia mające zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także zapobiegać dalszemu pogłębianiu się problemów z kręgosłupem.

Generalne wnioski z badań powinny stać się jednym z haseł w kampaniach dotyczących zdrowia narządu ruchu.

– Z naszych badań wynika, że aktywizacja mięśni głębokich, a przede wszystkim mięśni poprzecznych brzucha pozwala zmniejszyć obciążenia działające na odcinek lędźwiowy kręgosłupa nawet o 25 proc.- powiedziała podsumowując pracę Katarzyna Nowakowska.

Wynika z tego, że większość ćwiczeń opartych na masie własnej ciała człowieka mających wzmocnić mięśnie brzucha przekłada się na poprawę kondycji naszych pleców. Mimo, że nie są one częścią słynnego sześciopaku, zbudowanego z mięśnia prostego i kresy białej, są kluczowe dla utrzymania prawidłowej pozycji ciała.

Przypomnieć więc należy okrzyk z zajęć z dziecięcej korektywy:
Trzymaj się – Prosto!

I wciągnij brzuch 😊

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią