Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
WOF: za 8 lat co czwarty człowiek będzie miał nadwagę - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

WOF: za 8 lat co czwarty człowiek będzie miał nadwagę

Autor: , dodany 3 listopada 2017r.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez World Obesity Federation w 2025 roku co czwarty mieszkaniec ziemi będzie miał otyłość lub nadwagę. Oznacza to aż 2,7 miliarda osób, które walczyć będą nie tylko z masą ale z innymi chorobami towarzyszącymi takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, zespół metaboliczny i innymi.

Otyłość jest chorobą przewlekłą, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za jedną z najgroźniejszych jednostek populacyjnie. Sama nadmierna masa ciała jest ogromnym problemem, ale największe zagrożenia niosą ze sobą choroby przez nią prowokowane. To właśnie indukowane nadmierną wagą nowotwory, zaburzenia hormonalne czy metaboliczne są społecznym i ekonomicznym problemem, z którym żaden z systemów nie jest w stanie walczyć. Szacunki WHO dotyczące wydatków na leczenie chorób powodowanych przez patologiczne BMI mogą sięgnąć w 2025 roku 1,2 biliona dolarów. 

Body Mass Index czyli stosunek masy ciała do mierzonego w metrach wzrostu podniesionego do kwadratu, jest prawidłowy dla wartości od 18,5 do 25. Od współczynnika 25 uznajemy osobę za posiadającą nadwagę. Powyżej 30 człowiek jest otyły.

W Polsce nadmierną masę ciała ma 49 procent kobiet i 64 procent mężczyzn. Na otyłość zgodnie z danymi Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego cierpi 23,2 procent mieszkańców kraju. Na podobnym poziomie problem wygląda w Norwegii, Rosji, na Białorusi i Węgrzech.

Średnio w Europie 21,5 procent mieszkańców zmaga się z tym schorzeniem. Najgorzej sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie odsetek ten w 2016 roku wyniósł 27,3 procent. Nieco lepiej wyglądają Irlandczycy (25,5 proc.) i Czesi (23,8 proc.). Najmniej otyłych mieszka na terenie Danii (19 proc.), Holandii (18,6 proc.) i Serbii (17,8 proc.).

Otyłość zbiera swoje ogromne żniwa. W 1975 roku chorowało na nią 105 milionów osób. W ciągu 40 lat liczba ta wzrosła do 1,1 miliarda.

Najgorsze perspektywy dotyczą Amerykanów. W zeszłym roku aż 34,3 proc. mieszkańców USA zmagało się z otyłością, a szacunki mówią o rosnącym odsetku, który w 2030 roku może wynieść aż 47 proc.. W podobnej sytuacji są zamożne kraje arabskie, w których odsetek osób z nadwagą rośnie w podobnym do amerykańskiego tempie, a co trzeci mieszkaniec ma już otyłość.

Po przeciwnej stronie statystyki leżą Japończycy. Jedynie 3,3 proc. populacji Kraju Kwitnącej Wiśni cierpi z powodu otyłości.

O zasadach zdrowego żywienia można przeczytać tutaj .

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią