Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Zasypiasz podczas oglądania serialu? Nic dziwnego, wieje nudą

Autor: , dodany 27 października 2017r.

W piosence: w czasie deszczu dzieci się nudzą. W powiedzeniu: inteligentni ludzie nigdy się nie nudzą. Prawda jest taka, że „nuda” może być objawem zmęczenia i potrzeby odpoczynku. A zaraz po niej przychodzi senność.

Za „odpływanie” w czasie bezmyślnego oglądania odpowiada jądro półleżące, część anatomiczna mózgu, należąca do układu nagrody. Ta właśnie część odpowiada za odczuwanie przyjemności i motywację. Spadek jej aktywności odpowiada za odczuwanie senności.

Naukowcy z Uniwersytetu Tsukuba w Japonii twierdzą, że jest to mechanizm odpowiedzialny za zasypianie w czasie bierności i braku bodźców.

Przy dużej aktywności mózgu, nawet przy bardzo dużym zmęczeniu, nie odczuwamy senności. Dlatego pracujący nocami lekarze, piloci czy osoby dobrze bawiące się nocą, do momentu zaprzestania wykonywania czynności nie zasypiają.

Naturalnie, mózg potrzebuje odpoczynku w postaci snu nocnego. Analogiczny spadek aktywności odczuwamy wtedy, gdy zajmujemy się czymś nieciekawym, monotonnym, żmudnym. Jednym z objawów jest próba „reanimacji” i pobudzenia mózgu jest ziewanie, czyli próba dotlenienia organizmu.

W ramach prac zespołu kierowanego przez doktora Yo Oishi analizowane były neurony w obrębie jądra półleżącego. Aktywność obserwowana była dzięki zastosowaniu technik chemio-genetycznych i optycznych.

Ten element mózgu okazał się kluczowy w wywoływaniu snu poza snem nocnym. Elektrograficznie nie widać żadnych różnic pomiędzy snem wolnofalowym czyli częścią wypoczynku nocnego. Analogicznie, pojawiają się fale delta i theta oraz wolne ruchy gałek ocznych.

W komentarzu do badań doktor Oish podkreśla, że jednym z chemicznych determinantów snu w przypadku znudzenia jest adenozyna. Dodaje, że jest to rozwinięcie badań dotyczących powiązania tego nukleozydu ze względnym niedoborem energii w organizmie. Adenozyna łączy się z receptorami znajdującymi się w wielu strefach mózgu, doprowadzając do jego aktywacji.

Równocześnie pod lupę wzięto najczęściej używaną na świecie psychostymulant czyli kofeinę. Zawarta między innymi w kawie substancja wywołuje swój efekt przez czasowe blokowanie receptorów A2A znajdujących się między innymi w jądrze półleżącym.

Kontynuacja badań ma przynieść nowe rozwiązania dla osób, które cierpią na zaburzenia snu nocnego, nadmierną męczliwość oraz bezsenność.

Badania opublikowane zostały w Nature Communications.

 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią

pozostałe nasze serwisy

Sport to zdrowie i energia.  IdeaSport to nasza propozycja dla aktywnych: nauka pływania dla początkujących i zaawansowanych, fizjoterapia i dogoterapia.

Co w świecie innowacji i nowoczesnych technologii piszczy, co można z tego wyciągnąć i jakie wynikają z tego
zagrożenia dla człowieka.
Telekomunikacja fachowo i bezkompromisowo.
Obiektywnie i bez cenzury!
Serwis w przygotowaniu

Motomaniacy o pojazdach na kołach i kółkach!
KLASYCZNE, stare i nowe, diesle, benzynowe i hybrydy, na dwóch i czterech kołach.
Serwis w przygotowaniu