Warning: Use of undefined constant script_loader_tag_handle - assumed 'script_loader_tag_handle' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/grupaidea/domains/ideanazdrowie.com/public_html/wp-content/plugins/pixabay-images-gallery/pixabay-images-gallery.php on line 30
Złota przyprawa bronią w walce z nowotworami - Idea na zdrowie | Idea Group

Movember czyli listopad miesiącem troski o zdrowie mężczyzn.

Złota przyprawa bronią w walce z nowotworami

Autor: , dodany 8 października 2018r.

O tym, że większość naturalnych przypraw ma właściwości prozdrowotne wiadomo od wieków. Naukowcy jednak nie poprzestają w pracach nad precyzyjnym określeniem co warto jeść, aby dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Kurkuma czyli ostryż długi pozycjonowana jest przez badaczy jako substancja skuteczna w terapiach nieswoistych zapaleń jelit (kurkumina) czy w walce z chorobą Alzheimera i innymi rodzajami upośledzenia pamięci i otępienia.

A wszystko to za sprawą tumeronu. Polifenol odpowiedzialny za żółtawy kolor przyprawy ma działanie przeciwzapalne i może być pomocny w profilaktyce i leczeniu wielu nowotworów. W badaniach wykazano skuteczność działania kurkuminy w przypadków raków jamy ustnej, głowy, szyi, przewodu pokarmowego, pęcherza moczowego, prostaty, sutka, szyjki macicy oraz chłoniaków.

Problemem jest fakt, że substancja bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie, co uniemożliwia jej wykorzystanie w lecznictwie. W warunkach laboratoryjnych skuteczność podawania dużych dawek ostryżu długiego przynosi niepodważalne korzyści. Niestety in vivo efektów tych nie widać ze względu na złą rozpuszczalność.

Nad technicznym rozwiązaniem tej niedogodności pochylili się naukowcy z Illinois College of Engineering. Za cel postawili sobie dostarczenie antynowotworowej przyprawy bezpośrednio do guza nowotworowego.

Kompleks metalocykliczny, którego trzon tworzy platyna, ma biochemiczną zdolność odwracalnego wiązania kurkuminy. Komórka nowotworowa w kontakcie z kompleksem „rozszczelnia się” i pozwala składnikowi kurkumy wniknąć do środka. Platyna, stosowana od dawna w leczeniu chorób onkologicznych, wraz z kurmuminą niszczy materiał genetyczny komórek rakowych. Siła metalu wspieranego przyprawą jest zwielokrotnieniem samodzielnego działania każdej z substancji.

Kompleks ma wpływ nie tylko na dojrzałe, w pełni wykształcone komórki, ale także na podlegające mutacji komórki macierzyste. W konsekwencji, związek platyny z kurkuminą ma nie tylko leczyć, ale także zapobiegać nawrotowi choroby nowotworowej.

Naukowcy przewidują, że skuteczność rozwiązania może przynieść korzyść także w stosunku do innych nierozpuszczalnych w wodzie substancji. Walka z nowotworami wchodzi na nowy-stary poziom. Duża część laboratoriów doszukuje się w naturalnych produktach związków mających działanie antyrakowe. Odchodzą tym samym od założenia, że najskuteczniejszym w walce z rakiem musi być nowo stworzony związek.

Proceedings of the National Academy of Sciences / Eurekalert

 

Podziel się ze znajomymi

Karolina Kowalska

Podziel się opinią